پیمانکاری پروژه تحت وب

مبحث طراحی نرم افزار تحت وب که به عنوان وب سایت قرار است فعالیت خود را آغاز کند نسبت به ویژگی ها تعداد مشتری و مدت زمان تولید و پشتیبانی هزینه های مشخصی را در بردارد.

امروزه داشتن یک پایگاه اینترنتی با هزینه و بودجه ای کمتر از 300 هزار تومان در جهت راه اندازی کسب کارهای اینترنتی میسر شده است دلیل این قضیه وجود نرم افزارهای سایت ساز رایگان از قبیل وردپرس ، دروپال ، جومولا و... است .

از بزرگترین معایب این نرم افزارها این است که از هزاران هزار سطر برنامه نوشته شده تشکیل شده است که کارایی سیستم را بسیار پایین می آورندو در صورت وجود خطا به سادگی قابل پیگیری و پشتیبانی نیست و دوم عدم توسعه پذیری هسته و محدودیت های شدید در توسعه و ایجاد سیستمی اختصاصی و ویژه است.

این روش طراحی سایت گزینه مناسبی برای اشخاصی که برنامه بلند مدت برای برنامه تجارت الکترونیک دارند اصلا مناسب نیست شاید کسانی با این روش سایت هایی با قیمت بیش از 10 میلیون بنویسند.

روش دوم که روشی مهندسی در طراحی و معماری نرم افزار دارد به اصطلاح طراحی اختصاصی نرم افزار معرفی میشود این روش از 0 تا 100 نرم افزار را در قالب web base طراحی و تولید می کند لازم به ذکر است که ساختارساز های مختلفی برای این روش نیز امکان پذیر است البته در ایران از ساختارساز ها یا فریم ورک های مختلفی استفاده می شود مانند Asp.net یا در PHP میتوان به Laravel,codeigniter, Phalcon, Symfony2 اشاره کرد ،تعداد آنها که به طور رایگان در دسترس برنامه نویسی های جهان قرار دارد بیش از 20 مورد است در پایین نموداری از انواع فریم ورک ها نسبت به کارایی آنها که در سایت مرجع قرار دارد را به عنوان نمونه آورده ام

http://www.sitepoint.com/best-php-frameworks-2014chart1-1024x853


مقایسه بازار ایران و جهان در صنعت نرم افزار های web base نسبتی در حدود 80 به 20 است یعنی 80 درصد از سیستم های ماکروسافتی مانند ASP.net استفاده می کنند و 20 درصد از آنها از برنامه نویسی PHP استفاده می کنند

بررسی مزیت ها PHP      
  1. وجود میلیون ها برنامه نویسی و توسعه دهده در جهان فضایی پویا و پربحث را در توسعه و رفع معایب این زبان محبوب ایجاد کرده است که این مثال در جامعه ASP بسیار اندک است

 

      
  1. PHP یک زبان OPEN SOURCE است که شباحت زیادی به JAVA ,C++,C دارد

 

      
  1. PHP بر روی سرور های LINUX قرار می گیرد و این سرورها حتی برای یک بار هم مورد حمله ویروس قرار نگرفته اند

 

      
  1. PHP از سرعت و امنیت فوق العاده ای برخوردار است

 

      
  1. PHP از هیچ محیط و نرم افزار تولید کننده یا ویژوالی استفاده نمی کند و برنامه نویسی های این زبان میتوانند حتی در NOTEPAD ویندوز شروع به برنامه نویسی کننددرکل به هیج چیزی وابسته نیست

 

      
  1. سرورهای این زبان نسبت به ویندوز به دلیل OPEN SOURCE بودن ارزان تر هستند دلیل آن هم این است که در دنیا سازمان ها نرم افزارهای اختصاصی خود را با این زبان تولید می کنندو نیازی به شرکت مطرحی مانند ماکروسافت ندارند از این رو برنامه های نوشته شده آنها مورد بازبینی هزاران توسعه دهنده قرار می گیرد تا از همه معایب خالی باشدمعایب ASP نقطه مخالف مزیت های PHP است

در ایران چون هزینه تولید نرم افزار پایین است و شرکت ها سودی زیادی بابت هزینه زمانی دریافت نمی کنند گزینه ASP را انتخاب می کنند از این رو ایران در صنعت نرم افزار های تحت وب پیشرفتی چندانی نداشته است.

 

تکنولوژی مورد استفاده ما در تولید نرم افزار تحت وب یا سایت ها      
  • از زبان PHP بر روی سرورهای LINUX استفاده می کنیم همچنین از هیچ از فریم ورک آماده و رایگانی در توسعه پروژه ها استفاده نمی شود دلیل آن فقط حذف محدودیت های بوده است که به دلیل یادگیری یا نبود منابع آموزشی فریم ورک های آماده ما فریم ورک اختصاصی و ایرانی خود را تولید کرده ایم و سایت ها بر اسا این فریم ورک طراحی و ساخته میشوند.مزیت این کار عدم وجود هیچ گونه محدودیت در توسعه و منطق نرم افزاری است.

 

      
  • همچنین ما در طراحی ظاهر گرافیکی از فریم ورک های آماده مانند BOOTSTRAP که در اکثر سایت های ایرانی استفاده میشود استفاده نمی کنیم چون حجمی حدود 400 کیلوبایت در هنگام بالا آمدن سایت برای اولین بار روی دستگاه مخاطب موجب نارضایتی کاربر از عملکرد بهینه سایت میشود . گروه ما یک میکروفریم ورک اختصاصی تولید کرده است که با استفاده از آن نیازی به استفاده از این فریم ورک هانیست. 

ما به این واقفیم که ایجاد نرم افزارهای با عیب و ایراد به کسب و کار ضربه وارد می کند و در آینده امکان افزودن زیر سیستم ها را مختل می کند لذا باید نرم افزاری آماده شود چند لایه و کاملا بدون نقص که درآینده هیچ گونه محدودیتی بر سر راه توسعه دهنده گان قرار نداشته باشد. ما باستفاده از فریم ورک اختصاصی خود که با مدل MVC طراحی و تولید شده است پروژه را به اتمام می رسانیم.تصویر زیر مدل برنامه نویسی 3 لایه ای را که ما با استفاده از آن سایت ها را طراحی می کنیم را نمایش می دهد

بررسی از ابتدا تا انتهای تولید یک وب سایت مدرن با روشی های استاندارد.


وب سایت با صورت طبقه بندی شده و ماژولار طراحی میشود لذا از یک معماری استاندارد تبعیت می کند و سپس کلیه بخش ها بر اساس این معماری توسعه پیدا می کنند در پایین به موارد مهم و مورد نیاز یک وب سایت کامل شرح داده شده است.

1-طراحی نرم افزار به صورت شماتیک روی کاغذ انجام میشود سپس همه جزئیات به دقت روی کاغذ آورده میشود سپس قرار داد تنظیم میشود.

2-طراحی بخش مدیریتی شامل پنل (حسابدار ، اپراتور، انبار دار،بازرس ،مدیر، بازاریابی هوشمند ،خدمات پس از فروش،باشگاه مشتریان)

      
  • بخش حسابداری فقط به امورات مربوط به مالی و درآمد ها یا تایید واریزی ها می پرازد

 

      
  • بخش اپراتور میتواند همه سفارش هایی که قرار است روی سایت منتشر شود را بررسی کندو در صورت تایید روی سایت منتشر میشود.کلیه جزئیات مربوط به هر آگهی شامل (تاریخ انتشار ، مدت نمایش ، تاریخ پایان ، تاریخ انتشار در آینده ، موقعیت مکانی ، تصاویر ، گالری تصاویر مرتبط ، محتوای کامل ، توضیحات ، قیمت ،تعداد ، و..)

 

      
  • اگر قرار است سایت بخش انبارداری داشته باشد این قسمت همه بخش های مرتبط با انبارداری را کنترل خواهد کرد

 

      
  • بازرس همه گزارش هایی که در سیستم قرار است انجام شود مانند (گزارش های بخش حسابداری ، بررسی فعالیت اپراتور ها ؛ بررسی گزارش های آگهی های فعال ، غیر فعال ، منتضی شده ، انتشار در آینده )

 

      
  • مدیر میتواند به همه بخش ها دسترسی داشته باشد و پرسنل خود را مدیریت کند.

 

      
  • بازاریابی هوشمند بازایاب ها باید بتوانند در تبلت یا موبایل خود اطلاعات موبایل و موقعیت جغرافیایی را وارد کنند و سپس به

 

      
  • خدمات پس از فروش : مدیریت مرجوعی ها ، و پیگیری سفارش ها از طریق کد پیگری

 

      
  • باشگاه مشتریان امتیاز مشتری ها را نمایش می دهد این امتیاز ها در مورد سفارش های گذشته و تعداد مشتری هایی است که توسط آن معرفی شده اند در این بخش میتوان برای هر کاربر OFFER هایی را در نظر گرفت ، یا آنها را بر اساس امتیاز کسب شده در قرعه گشی شرکت داد.3- بخش کاربری : هر مشتری بعد از ثبت نام در سایت می تواند وارد بخش کاربری خود شود البته در هنگام ثبت نام مواردی را میتوان در نظر گرفت مانند (کد ملی معرف ،تایید شماره موبایل از طریق پیامک، تایید ایمیل و فعال سازی از طریق پست الکرونیکی) که کلیه کاربران با شماره موبایل و ایمیل درست در سیستم ذخیره شوند.

به منظور افزایش فروش میتوان گزینه ای را در ثبت نام درج کرد که معرف را وارد کند و برای آن معرف امتیازاتی را در نظر گرفت .

در بخش کاربری امکان ارتباط بین کاربر ها و ارتباط بین مدیریت سایت برقرار است از این رو محیطی فراهم میشود که امکان ارسال پیام های خصوصی بین کاربران فراهم میشود.کلیه مباحث نقل شده قابل مشاهده از طرف مدیریت است.مشتری می تواند به عملیاتی از قبیل تنظیم آگهی ، پرداخت ، تاریخچه پرداخت ، ارسال تصاویر ، ویدئو و ...ارسال موقعیت خود از روی سیستم GOOGLE MAPS و ذخیره آن در پایگاه داده ، کاربرد این نقشه در نمایش موقیعت آگهی و ارتباط دقیق تر با مشتری هایی که در یک محدوده خاص با یک شعاع بر اساس متر یا کیلومتر قرار گرفته اند.

حالا با موقعیت هایی که داریم میتوان با ارسال پیامک یا ایمیل به منظور ایجاد ارتباط با مشتری کار بازاریابی را انجام دهیم.

4- بخش رابط گرافیکی که به طور مستقیم کاربر ها می توانند به بخش های مختلف دسترسی داشته باشند این بخش به طور ویژه طراحی میشود از ویژگی LIGHTWEIGHT یا به اصطلاح حجم ملایم یا سبک برخوردار است ، عدم استفاده از انواع ماژول های jquery موجب افزایش سرعت و رضایت کاربر از سایت میشود ، ایجاد رابط کاربری با رنگ های به هم مرتبط از دید روانشناسی موجب علاقه مند شدن کاربر به سایت میشود.استفاده از جملات و عباراتی با رعایت ادب و احترام کاربر را بیشتر به سمت کسب اعتماد هدایت می کند.این بخش طی طراحی سایت بارها مورد ویرایش و بازبینی قرار می گیرد و در اصل گرافیک اصلی در این قسمت لحاظ میشود.

ایده ها و ویژگی ها به طورکلی :

طراحی نرم افزار به چند مرحله اصلی تقسیم بندی میشود

فرآیند توسعه (Development Process) : بخش طراحی و تولید منطق نرم افزاری ، رفع خطا ، تحقیق و بررسی

فرآیند مدیریت (Management Process) : مدیریت طراحی و رعایت اصول یکپارچکی

فرآیند پشتیبانی (Maintenance Process) : شامل بخش آزمایش و تحلیل سیستم ، نگهداری ، استقرار

یکی از موارد مهم در تولید نرم افزار تحت وب رقابت با سایر شرکت هایی است که در زمینه تجاری شما در حال فعالیت هستند این موضوع خارج از بحث ویژگی ها و توانایی های وب سایت است گاهی یک وبلاگ ساده از چندین وب سایت کامل رنکینگ بالاتری کسب کرده است و در نتایج اول گوگل قرار دارد بخش بزرگی از BUSINESS MARKETING جذب مخاطب هایی است که در نتایج گوگل به دنبال کالای مورد نظر خود هستند.این بخش در ایران به عنوان SEO یا بهینه سازی در موتورهای جستجو شناخته میشود این بخش ارتباط زیادی با پشت پرده سایت و برنامه نویسی دارد لذا اگر بخش رابط گرافیکی یا کاربری سایت دچار نقص های برنامه نویسی HTML یا CSS باشد موجب جریمه های گوگل قرار می گیرد به طور کلی بیش از دهها سیگنال و گزینه تعریف شده از طرف گوگل برای وب مستر ها تعریف شده است که در صورت رعایت آن اصول رنکینگی به دست خواهید آورد که نیاز به تبلیغات مستمر و پر هزینه نیست. البته در طراحی های ما این مورد به طور کامل لحاظ میشود .

حضور در شبکه های مجازی FACEBOOK , TWITTER توسط نرم افزار هوشمند سایت


دانش استفاده از اتصال دهنده های سایت های قدرتمند شبکه های اجتماعی یک موضوع جدید در بین برنامه نویس های ایرانی است که کمتر به آن اشاره شده است ما میتوانیم همه نوشته ها و آگهی ها را در صفحه شخصی شبکه اجتماعی سایت به طور کامل منتشر کنیم گویا که کسی روزانه تک تک آن هارا وارد سایت FACEBOOK یا TWITTER می کند این موضوع برای GOOGLE PLUS بسیار پر اهمیت تر است چون سایت هایی که در گوگل پلاس حضور فعالی داشته باشند رتبه های بالایی در رنکینگ به دست خواهند آورد.با این روش با صرفه جویی زمان همزمان در هنگام ارسال آکهی روی سایت ، آگهی همزمان روی شبکه اجتماعی منتشر میشود(فقط لینک آن منتشر نمی شود)

پخش تیزر در شبکه های ویدئویی مانند YOUTUBE


تاثیر بسیار بالایی در گوگل دارد ؛ ما در جهت معرفی بهتر سایت بعد از تحویل نهایی تیزرها و معر فی های کوتاهی را در سایت هایی مانند APARAT , YOUTUBE قرار می دهیم.

خبررسانی در محدوده نقشه


هر مشتری که کالایی را که برای فروش روی سایت درج کرد به همه کسانی که عضو سایت بوده اند اعم از فروشنده یا خریدار از موقعیت آگهی که در نزدیکی آنها است مثلا حداکثر یک کیلومتر باخبر می شوند و این کار سرعت زیادی در جذب مشتری های آن آگهی می کند . این خبرنامه میتواند به صورت ایمیل یا پیامک باشد همچنین روزانه در بخش بازاریابی لیستی از این پیشنهادها را نمایش می دهد که به اپراتورها امکان بازاریابی تلفنی را می دهد این مورد در دسته بندی های مختلف قابل گزینش است مثلا در قسمت املاک میتوان بنگاه ها را از تخفیف های جدید یا مشتری هایی که منتظر تخفیف هستند با خبر کرد.

خبررسانی با دسته بندی مشخص


در همه سایت ها فقط میتوان آخرین آگهی ها را از طریق ایمیل دریافت کرد، اما ما میتوانیم سیستمی را طراحی کنیم که آگهی های که در گروه یا دسته بندی خاصی که قرار دارند را به انتخاب مشتری ایمیل یا به موبایل آن پیامک کنیم.


نرم افزار موبایل


امروزه نسخه موبایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است ما نسخه های مختلف موبایل را برای وب سایت آماده می کنیم ، روش کار نرم افزارهای موبایل به صورت تحت شبکه کار می کنند و کلیه اطلاعات ارسالی و منتشر شده روی سایت را دریافت می کند این روش در بین کاربران میتواند دسترسی سریع تری به سایت را بسیار افزایش دهد.