آموزش نصب پایتون python در ویندوز

python یکی از زبان های محبوب در ایالت متحده و امریکا است ، دلیل این محبوبیت به توانایی و قدرت بالا در شئی گرای آن دارد ، خوشبختانه برنامه نویس ها شرکت های همکار در ایران نیز رو به این زبان قوی آورده اند و برنامه های خوبی را با پایتون نوشته اند ، در این نوشته شما را با نصب پایتون در ویندوز آشنا میکنم همچنین اصلی ترین بخش در environment که نیاز به آدرس دهی در CMD ویندوز را دارد .

 
مراحل کار:
1- ابتدا وارد لینک https://www.python.org/downloads/windows شوید و آخرین نسخه را دانلود کنید
2- بعد از دانلود فایل اجرایی EXE را اجرا نمایید و هنگامی که به اینترنت متصل هستید منتظر بمانید تا وابستگی های مورد نیاز را نصب کند.
3-بعد از پایان نصب شما با وارد شدن در CMD  وینوز و با وارد کردن دستور python --version باید نسخه مربوطه نمایش داده شود و با خطای 'python --version' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file روبرو نشوید.
4- اگر مرحله 3 سیستم نسخه نصب شده را نمایش نداد بهتر است دست به کار شوید. از منوی start ایکن python را با کلیک راست انتخاب کنید و آخرین گزینه یعنی properties را گزینش نمایید.
5-در بخش ویندوز 7 شما یک تکست باکس دارید با نام Start in که مسیر برنامه را نمایش میدهد کافی است همان مسیر را کپی کنید.
6-سپس در بخش جستجو start عنوان environment را تایپ کنید شما باید در نتایج یافت شده برنامه edit environment variables for your account را انتخاب نمایید.
7-بعد از اجرا شما باید در قسمت user variables for alarm را بررسی نمایید و دنبال مورد PATH بگردید .
8- PATH را edit کنید و محتویات آن را در notpad وارد کنید ، حالا وقتشه که مقدار کپی شده در مرحله 5 را به انتهای متن موجود کپی کنید لازم است بدانید اگر در پایان مقدار اصلی ; ندارد حتما شما نقطه ویرگول ; را وارد کنید سپس مسیر نصب شده پایتون را در آن درج کنید
مثلا  باید به این شکل باشد
C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Common;C:\Users\aram\AppData\Local\Programs\Python\Python35-32
 
9-اکنون مجدد در cmd دستور python --version را وارد کنید اگر ورژن را مانند Python 3.5.1 نمایش داد به شما تبریک میگویم.
 
فروزان شفیعی

عالی بود ممنونم