طراحی سایت خبری حرفه‌ای/طراحی پورتال خبری پربازدید

 

طراحی-سایت-خبری

طراحی سایت خبری به بزرگی و گستردگی شرکت‌هایی مانند واشنگتن پست یا نیویورک تایمز یا در سایت‌های ایرانی مانند فارس نیوز و ایسنا ممکن است کار سختی به نظر برسد. اما خبر خوش این است که شما می‌توانید به آسانی سایت یا پورتال خبری خودتان را راه‌اندازی کنید و با تلاش و کوشش پس از مدتی در میان انواع سایت‌های خبری موجود، حرفی برای گفتن داشته باشید. تنها کافی است به نکات و مواردی که در ادامه می‌گوییم توجه کنید.

سایت خبری چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که از عنوان آن مشخص است وظیفه رسانه خبری، انتقال اخبار روز شهر، کشور و حتی جهان به مخاطبان خود را بر عهده دارد. در حال حاضر به تبع شرایط و گسترش ارتباطات در فضای مجازی کمتر کسی هست که هنوز برای آگاهی از اخبار روز از روزنامه استفاده کند. حتی با این شرایط استقبال از برنامه‌های خبری تلویزیون هم نسبت به گذشته کاهش یافته است. به خاطر همین هنوز با وجود تعداد بالای سایت‌های خبری، هنوز هم فضا برای رشد و پیشرفت در این حوزه وجود دارد. پس در گام اول هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید. اما بهتر است بیشتر راجع به سایت خبرگزاری توضیح دهیم.

سایت‌های خبری وب سایت‌هایی هستند که با پوشش به موقع، نظر کارشناسان و سایر اطلاعات مربوط به رویدادهای اخیر و مهم را ارائه می‌دهند. اینگونه سایت‌ها معمولا باید به یک منبع خبری معتبر متصل باشند تا بتوانند به روزترین اخبار را از منبعی معتبر دریافت کنند.

سایت خبری چه ویژگی‌ها و امکاناتی باید داشته باشد؟

 از جمله قابلیت‌ها و ویژگی‌های وب‌‌سایت‌های خبرگزاری به شرح زیر است:

 1. گزارش اخبار: سایتهای خبری اخبار را از سراسر جهان جمع آوری و ارائه می‌کنند. روزنامه‌نگاران و خبرنگاران به بررسی و پوشش رویدادها، انجام مصاحبه و تحقیق برای اطلاعات دقیق و به موقع می‌پردازند.
 2. سرمقاله و نظرات: بسیاری از وب‌سایت‌های خبری دارای بخش‌های سرمقاله‌ای هستند که در آن کارشناسان و نویسندگان نظرات و تحلیل‌های خود را در مورد رویدادهای جاری بیان می‌کنند. هدف از این قسمت ارائه نظرات مختلف کارشناسان راجع به رویدادها هست.
 3. انتشار محتوای چند رسانه‌ای: در سایت‌های خبری، علاوه بر مقاله‌های متنی اغلب عناصر و محتواهای چند رسانه‌ای مانند تصاویر، ویدیو، اینفوگرافیک و...هم منتشر می‌شود. این کار باعث واقعی‌تر شدن و جذابیت بیشتر محتوا می‌شود.
 4. به روز بودن: سایت‌های خبری باید به صورت مداوم اطلاعات و محتواهای خود را به روز کنند تا بتوانند به مخاطبان خود آخرین اخبار را منتقل کنند. این به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا از آخرین تحولات جامعه باخبر شوند.
 5. دسته‌بندی خبرها: وبسایتهای خبری اخبار را در بخش‌های مختلف با توجه به موضوع دسته‌بندی می‌کنند و هنگام انتشار هر خبر را در دسته مرتبط با آن قرار می‌دهند. این کار به خوانندگان این امکان را می‌دهد که اطلاعات مرتبط با علایق خود را به راحتی پیدا کنند. از جمله رایجترین دسته‌بندی ها هم عبارتند از: سیاسی، ورزشی، سرگرمی، علمی و...
 6. داشتن آرشیو و امکان جستجوی در خبرها: با توجه به وجود حجم مطالب بالا در پورتال‌های خبری، وجود قابلیت جستجو برای چنین سایتی از ضروریات به حساب می‌آید.
 7. یکپارچه سازی در رسانه‌های اجتماعی: بسیاری از سایت‌های خبری برای دسترسی بهتر و جذب کاربران بیشتر با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ادغام می‌شوند. در اینصورت به محض انتشار خبری در سایت، همین خبر در رسانه‌های اجتماعی متصل به سایت هم منتشر می‌شود.
 8. تعامل با کاربر: برخی از سایت‌های خبرگزاری اجازه نظرات و بحث‌های کاربران در مورد اخبار و مقالات را می‌دهند. این کار ارتباط و تعامل کاربر با سایت را بیشتر می‌کند و صد البته بازدید سایت را بالا می‌برد. که این نکته بسیار مهمی در سئوی سایت است.
 9. جذابیت و سادگی گرافیکی سایت خبری مهم است: جذابیت به توانایی یک وب سایت برای ترغیب کاربران به بازگشت دوباره اشاره دارد. سایت‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار جذاب هستند زیرا کاربران دائماً محتوای جدید را ارسال می‌کنند و این به ‌روزرسانی‌ها باعث می‌شود مردم احساس کنند که نیاز به بازگشت مجدد برای کسب اطلاعات جدید دارند. مانند سایت‌های رسانه‌های اجتماعی، وب سایت های خبری نیز به طور طبیعی جذاب هستند زیرا محتوای جدید را در طول روز در سایت خود قرار می دهند و مردم به طور مداوم به آنها مراجعه می‌کنند تا از رویدادهای جاری مطلع شوند. پس لازم است که اصل سادگی در طراحی به شکلی تمرکز روی محتوا برود یکی از نکات مهم گرافیکی سایت های خبری است.
 10. سازگاری با موبایل چون ۷۰ درصد کاربران از گوشی وارد سایت خبری میشوند: در حال حاضر همه، اهمیت داشتن یک سایت بهینه شده برای موبایل را می دانند. احتمالاً بسیاری از ما می دانیم که طراحی چنین سایتی کار کمی نیست. بسیار مهم است که درک کنید سایت‌های پر محتوا چگونه می‌توانند برای حداکثر استفاده در موبایل طراحی شوند. می توان گفت تقریبا هیچ سایتی مانند سایت خبری پر از محتوا نیست. بسیاری از شرکت ها یا سازمان های خبری دارای اپلیکیشن هستند، اما این اپلیکیشن ها فقط در دسترس کاربرانی خواهد بود که آنها را دانلود و نصب کنند، بنابراین طراحی وب سایت ریسپانسیو برای موبایل بسیار ضروری است. چون همه نمیخواهند اپلیکیشن های سایت های محبوب خود را هم در گوشی خودشان نصب کنند.
 11. سرعت بالا در سایت های خبری بسیار مهم است این موضوع به نمایش صفحات یا اخبار و جستجو خبر نیز مربوط میشود یعنی از نظر طراحی و CMS باید استراتژی های خاصی برای بالا رفتن سرعت و سهولت در دسترسی با سرعت بالا وجود داشته باشد .

 

خب تا به اینجا ویژگی‌ها و نکات کلی که یک سایت خبری باید داشته باشد را بیان کردیم. اما این سوال پیش میاد که درآمد سایت‌های خبری به چه روشی بدست می‌آید؟

نحوه درآمدزایی از طراحی سایت خبری

شاید در ابتدا این سوال برای شما به وجود بیاد که بعد از طراحی سایت خبری چگونه از آن به درآمد برسیم؟ در ابتدای کار به نظر می‌رسد با توجه به اینکه سایتهای خبری هیچ محصول و یا دوره‌ای برای فروش ندارند هیچ راه درآمدزایی در آنها وجود ندارد. در صورتی که این چنین نیست و راه کسب درآمد از طریق رسانه‌ها و سایت‌های خبری در انتشار تبلیغات کسب و کارهای مختلف است. روش تبلیغات در این سایت‌ها مختلف است که خود شما هم پس از طراحی سایت خبرگزاری خود به تبلیغات در چنین سایت‌هایی نیاز دارید تا بتوانید در موتورهای جستجو دیده شوید. پرداختن به این موضوع نیاز به توضیحات کامل و جامعی دارد که از حوصله این محتوا خارج است و بهتر است در مقاله دیگری به آن بپردازیم.

انواع سایت خبری ، سایتهای خبری چند نوع دارند؟

اگر بخواهیم سایت‌های خبری را دسته بندی کنیم، می‌توانیم به دو نوع اصلی آن اشاره کنیم که به صورت زیر است:

 1. عمومی
 2. موضوعی

سایت خبری عمومی

سایت‌های خبری عمومی اخبار و گزارش‌هایی در مورد سیاست، دولت، اقتصاد و بازارها، آب و هوا، ورزش و...ارائه می‌دهند. طراحی سایت‌های خبری موضوعی به صورتی است که مخاطبان گسترده‌ای را به خود جذب کنند و اغلب وابسته و متصل به رسانه سنتی دیگری مانند روزنامه‌ها و مجلات هستند.

سایت خبری موضوعی

سایت‌های خبری موضوعی خاص هم اخبار و رویدادهای فوری را منتشر می‌کنند منتها روی موضوعات خاص و اغلب فنی تمرکز می‌کنند. سایت‌های خبری علمی یا سایت‌های خبری مهندسی از این دست سایتهای خبرگزاری هستند.

در کنار این دسته بندی، از نظر نحوه جمع آوری خبر هم طراحی سایت‌های خبری به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از: دستی و خودکار.

برخی از سایت‌ها هستند که همانطور که گفتیم وابسته به سازمان و یا رسانه سنتی مانند روزنامه، شبکه تلویزیونی و..هستند. در این حالت خبرها توسط خبرنگاران این رسانه‌ها جمع‌آوری می‌شود و سپس علاوه بر پلتفرم‌های دیگر در سایت هم منتشر می‌شود. از جمله این سایت‌های خبری مانند سایت خبری همشهری آنلاین است.

در مقابل این سایت‌ها، دسته‌ای دیگری هستند که عناوین سایر سازمان‌های خبری دیگر را به تصویر می‌کشند. در واقع این روش جمع آوری خبر در دسته خودکار قرار می‌گیرد. روش جمع‌آوری اخبار خودکار از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های مختلف برای انتشار محتوا بدون دخالت انسان استفاده می‌کند. به این سایت‌های خبری سایت خبری اتوماتیک گفته می‌شود. البته سایتهای خبرگزاری که از هر دو روش استفاده می‌کنند هم وجود دارند.

تفاوت طراحی سایت خبری با سایت های دیگر

سایت های خبری از نگاه طراحی سایت دارای ویژگی های خاصی هستند دلیل آن تنوع بالای مطالب و نحوه نمایش آنها در صفحه اول و صفحات داخلی است این موضوع باعث میشود کاربران زیادی هم در این سایت ها آنلاین باشند و ممکن است سایت پاسخگوی تعداد بالای کاربران آنلاین نباشد. از این رو میتوان برداشت کرد که سایت های خبری باید بسیار سبک و بهینه باشند تا با منابع سخت افزاری مناسبی پاسخگوی کاربران آنلاین خود باشند.

نیاز به جستجو مطالب در سایت های خبری بالاست به طبع هنگامی که یک کاربر وارد سایت میشود باید برای پیدا کردن مطالب موردنظر خود در سایت از دسته بندی ها و تگ ها و جستجو ها استفاده کند که این موضوع هم با توجه به نوع خاصی که سایت خبری دارد میتواند مشکل ساز باشد و لزوما باید استانداردهای یک سایت خبری از بخش فنی در نظر گرفته شود.

اهمیت داشتن سایت خبری در چیست؟

سایت های خبری در هر جامعه ای منبعی غنی و مورد علاقه عموم هستند زیرا سریع ترین اخبار را در مورد موضوعات مختلف به صورت یک جا ارائه می دهند. با یک سامانه مدیریت خبری، می توانید به روزترین خبرها در حوزه موضوعات مختلف مانند سیاست، جهان، تجارت، ورزش، سلامت، حوادث، اجتماعی، اقتصادی و غیره را در یک زمان ارائه دهید. سایت های خبری دسترسی آسان از سراسر جهان را تنها با یک کلیک فراهم می کنند.

هر خبر یا مقاله یا بخشی از اطلاعات در یک وب سایت خبری یا رسانه های اجتماعی، تأثیر عمیقی بر روی عموم می گذارد. منبع اطلاعاتی است که به راحتی قابل دسترس است و همچنین به کاربران این امکان را می دهد که نظر و دیدگاه خود را در مورد هر خبر بیان کنند. مردم به راحتی می توانند نظر بدهند و نظرات خود را نسبت به موضوعات بیان کنند، حمایت کنند و یا مخالفت کنند. برخی از وب ‌سایت‌های خبری ویدئوها و تصاویری از آخرین اخبار لحظه ای که در اطراف ما اتفاق می‌افتد، ارائه می‌دهند.

مهم ترین بخش یک سامانه مدیریت محتوای خبر شامل تمام تاریخچه اخبار و مقالات در بخش آرشیو آن می شود تا بتوانید هر زمان که خواستید با جستجو در آن، اخبار گذشته را دریافت کنید.

برای آگاهی از مزایای طراحی سایت خبری بهتر است به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید.

مراحل طراحی سایت خبری چگونه است؟

سامانه-مدیریت-خبر

طراحی سایت خبری با توجه به اندازه و گستردگی خبرگزاری های بزرگ داخلی مانند ایسنا، فارس، مهر، جوان و غیره و همچنین خبرگزاری های خارجی مانند نیویورک تایمز یا واشنگتن پست ممکن است کار سختی به نظر برسد. با این حال، اگر شرکت یا سازمانی هستید که به یک سامانه مدیریت خبر نیاز دارید یا قصد دارید سایت خبری خود را باز طراحی کنید، فقط با چند مرحله ساده می توانید سامانه مدیریت محتوای خبری خود را راه اندازی کنید.

قبل از شروع، مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید، موضوعات مرتبط در سطح شهر و کشور و حوزه خود را تعیین کنید و یک استراتژی بازاریابی، درست مانند هر کسب و کار دیگری، برنامه ریزی کنید. با این حال، در طراحی سایت خبری، محصول اصلی شما اطلاعات است.

بیایید نحوه راه اندازی یک وب سایت خبری و ابزارهای مورد نیاز آن را بررسی کنیم.

اگر قصد دارید یک وب سایت خبری طراحی کنید، لطفا در ادامه همراه ما باشید تا در مورد نحوه راه اندازی سامانه مدیریت محتوای خبری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

از نظر فنی می توانید یک وب سایت خبری را در سه مرحله راه اندازی کنید

 • نام دامنه را انتخاب کنید.
 • استفاده از CMS با کیفیت با تم انتخابی یا طراحی اختصاصی قالب سایت خبری: انتخاب بهترین روش برای طراحی سایت خبری از مهم‌ترین مراحل طراحی و راه‌اندزای پورتال خبری است. شما در این مرحله چند پیشنهاد پیش روی خود دارید: یکی اینکه از سیستم مدیریت محتوای رایگانی مانند وردپرس استفاده کنید که خب این روش برای سایت‌های با ترافیک و بازدیدکننده بالا مناسب نیست. راه دوم استفاده از cms اختصاصی است و راه سوم هم طراحی سایت اختصاصی است. شما بنابه اهداف و انتظارات خود می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کنید. 
 • ایجاد دسته بندی های اخبار، و ساختار اطلاعاتی که برای شروع تولید محتوا لازم است.

نام دامنه سایت خبری، آدرس منحصر به فرد یک وب سایت است. سعی کنید آدرسی خاص، دقیق و به یاد ماندنی داشته باشید. برای ثبت نام دامنه باید هزینه ای پرداخت کنید. هزینه ثبت نام بستگی به منطقه دامنه و محبوبیت آن دارد. برای میزبانی وب سایت، یک سرویس میزبانی وب اثبات شده را انتخاب کنید. قابلیت های آن را بیابید و به نظرات کاربران آن دقت کنید. معمولا دامنه های IR مناسب هستند.

استفاده از یک CMS مناسب، می‌توانید یک تم انتخابی با طرح، لوگو، فونت‌ها و بسیاری از مشخصه هایی که مد نظر دارید شخصی سازی کنید. با این حال، رتبه ‌بندی تم، تاریخ آخرین به‌ روزرسانی و تعداد نصب‌ها را بررسی کنید. یک تم سازگار با موبایل انتخاب کنید تا مخاطبان شما بتوانند به راحتی وب سایت خبری شما را روی دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه دنبال کنند.

سایت خبری چگونه میتواند در صفحه نخست گوگل باشد

سئو سایت کمک می کند تا به موقعیت های برتر در گوگل یا سایر موتورهای جستجو دست پیدا کنید. یک استراتژی سئو موفق ترافیک بیشتری نسبت به تبلیغات پولی ایجاد می کند. علاوه بر این، به‌جای نتایج کوتاه ‌مدت تبلیغات دیجیتال، با بهینه‌سازی گام به گام وب ‌سایت، موفقیت های طولانی ‌مدت کسب خواهید کرد. اصولا سایت های خبری نیاز به دو عامل اصلی برای موفقیت در بین سایت های خبری است. مورد اول توجه به طراحی اصولی سایت و مورد دوم تحقیق کلمات کلیدی مناسب برای تولید محتوایی مناسب است که کاربران در گوگل دنبال آن هستند. البته تیم شرکت وبینه میتواند مشاوره های لازم برای این مهم را به شما بعد از طراحی سایت ارائه کند.

هزینه طراحی سایت خبری به چه صورت محاسبه می‌شود؟

هزینه راه‌اندازی سایت خبری با توجه به روشی که برای طراحی سایت انتخاب می‌شود و انتظارات شما از سایت دارای قیمت‌های متفاوتی است و به طور کلی در طراحی سایت نمی‌توان قیمت مشخص و کلی برای همه سایت‌ها مشخص کرد. بنابراین شما باید در ابتدا هدف و انتظارات خود را از راه‌اندازی و ساخت سایت خبری مشخص کنید و سپس با مشورت با متخصصان این حوزه با توجه به بودجه در نظر گرفته شده و هزینه ها بهترین سایت خبری را راه‌اندازی کنید. کارشناسان وبینه برای انتخاب بهتر و کمک به شما همواره آماده پاسخگویی هستند.

#طراحی سایت
علیرضا

مطلب خیلی خوبی
Saied

سلام تصمیم دارم سایت خبری که با وردپرس داشتیم را به cms شما منتقل کنم آیا امکان جابجایی دیتابیس از وردپرس را دارید ؟ ضمنا نمونه demo که با ۱۱۴ هزار خبر را که از cms تهیه کرده بودید را دیدم و این نقطه قوت خوبی است که در حجم بسیار بالا سرعت و عملکرد خوبی دارد
وحید الوندی

سلام . بله در ایران و یا خارج از ایران اصولا سایت های خبری را با cms های اختصاصی تولید میکنند این موضوع به دلیل انعطاف پذیری بالاتر و معماری خاص در حجم اطلاعات بالامی باشد . اصولا بهتر است طراحی سایت خبری را با وردپرس کار نکنید و از طراحی اختصاصی و cms اختصاصی کمک بگیرید . بابت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.