ساخت نرم افزار تحت وب

طراحی نرم افزار تحت وب در شرکت وبینه با برخورداری از ۱۰ سال تجربه طراحی و تولید انواع نرم افزارهای تحت وب کالا تخصصی و حرفه ای آنچه مدنظر دارید را به خوبی و با تکنولوژی های قدرتمند پیاده سازی کنیم.

software development

هر نوع نرم افزاری که مدنظر دارید را به تحت وب تبدیل کنید یا اگر نسخه قدیمی ویندوزی دارید و میخواهید به روز کنید آن را تحت وب طراحی کنید با این کار مزیت های بسیاری را بدست می آورید. چرا که آینده در اختیار نرم افزارهای تحت وب است.

ما در وبینه با بهترین تکنولوژی های وب کار میکنیم هر تکنولوژی در قسمتی از پروژه مورد استفاده قرار میگیرد اگر با نگاه به ساختار سمت سرور و سمت کاربر به قضیه نگاه کنیم در سمت سرور از زبان برنامه نویسی PHP و فریم ورک لاراول و در سمت کاربر از کتابخانه React و جاوا اسکریپت استفاده میکنیم ما در طراحی وب سایت های اختصاصی و نرم افزارهای اختصاصی تفاوت هایی قایل میشویم و بر اساس چالش های پیش رو تکنولوژی های مناسب خودش را انتخاب میکینم.

 

call to action

 

 

ما در وبینه به طور کلی با زبان PHP کار میکنیم و فریم ورک Laravel را به عنوان اصلی ترین فریم ورک انتخاب کرده ایم چرا که امنیت و قابلیت های فراوانی دارد و با آنها میتوان نرم افزارهای قدرتمندی ساخت همچنین در سمت کاربر هم با React و در برخی موارد با Livewire کار می کنیم در خصوص CSS نیز ‌Bootstrap و Tailwind هم رابط کاربری و واکنش گرایی را انتخاب میکنیم.  

 

هر پروژه میتواند دارای ۲ نسخه موبایلی و دسکتاپی باشد و نسخه موبایلی هم میتواند به صورت PWA و یا Native ساخته شود ، پیشنهاد ما این است که نسخه PWA برنده است چرا که هزینه بسیار مناسب تری دارد و اصل قضیه همان WEB می باشد ضمنا نیازی به نگهداری و صرف هزینه جداگانه ندارد .  جالب است که بدانید امروزه انواع مارکت های اپلیکیشن در دنیا مانند Google Play و App Store از نرم افزارهای PWA پشتیبانی میکنند . حتی شما میتوانید نرم افزار PWA را در سیستم ویندوز نیز نصب کنید و بدون نیاز به ورود به مرورگر آن را اجرا کنید .

 

pwa web app

 

 

پایگاه داده مورد استفاده اکثرا Mysql است که در حال حاضر توسط شرکت Oracel پشتیبانی میشود همچنین در برخی از پروژه ها از سایر دیتابیس ها نیز میتوان استفاده کرد و یا از سیستم های Cache مثل Redis  البته این را هم در نظر بگیرد که قدرت سیستم های بانک اطلاعاتی بسیار بالا رفته و میتوانند میلیارد ها رکورد را برای شما ذخیره سازی و نگهداری کنند بهینه سازی و حذف افزونگی در دیتابیس یکی از کارهایی است که در هنگام طراحی پایگاه داده انجام میشود و به این منظور شما باید با شرکت هایی که کار کنید 

 

نرم افزار تحت وب چیست و چرا باید به نسبت نرم افزارهای ویندوزی آن را انتخاب کرد

نرم افزار تحت وب یا وب بیس نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر میتوان از آن استفاده کرد و میتوان در هر زمان و مکان آن را استفاده نمود این نوع نرم افزار نیازی به استفاده از سرور های گران قیمت هم ندارد و میتواند در یک هاست اشتراکی PHP با پنل دایرکت ادمین به خوبی اجرا شود . 

همه نرم افزارها نیاز به توسعه و نگهداری دارند و این نکته مهم را در نظر داشته باشید که طرح  RFP یا فرم نیازمندی های پروژه را به خوبی برای ما ارسال کنید تا در آینده با حداقل چالش ها و مواجه شوید . به روز رسانی نرم افزار شامل دو بخش می باشد یکی خود نرم افزار که به موجب به روزرسانی بخشی از مشکلات برطرف شده و یا نرم افزار ارتقا پیدا میکند و دیگری به روز رسانی زیرساخت ها می باشد مانند فریم ورک و استفاده به روز از سیستم عامل است . 

 

چطور نرم افزار ویندوزی را به تحت وب تغییر دهیم

نرم افزاری است که نیاز به سیستم عامل ویندوز دارد و معمولا  با زبان های برنامه نویسی c# طراحی و ساخته شده اند اما اگر میخواهید نرم افزار ویندوزی را به نرم افزار تحت وب تغییر دهید باید ابتدا مستندات و الگوریتم های موجود در نرم افزار قدیمی خود را به صورت مکتوب جهت طراحی مجدد برای ما ارسال کنید تا طی انتخاب بهترین تکنولوژی پروژه را استارت بزنیم

 

نرم افزار تحت وب از چه ساختاری تشکیل شده است

وجود فریم ورک ها موجب بالاتر رفتن امنیت و ساختار مند شدن پروژه های تحت وب شده است یکی از بهترین فریم ورک ها لاراول با زبان PHP است که در طراحی انواع نرم افزارها و وب سایت های فروشگاهی و نرم افزارهای حسابداری و ... مورد استفاده قرار گرفته است 

 

ویژگی های ظاهری و ساختاری

از نظر ظاهری و گرافیکی نرم افزارهای تحت وب از گرافیک وب سایت ها استفاده میکنند همچنان که سالانه زبان های طراحی سایت توسعه پیدا کرده اند قدرت گرافیکی نرم افزارهای تحت وب با کمک جاوا اسکریپت توسعه پیدا کرده است و کاربر پسند تر و سریع تر شده اند.

 

میزان انعطاف پذیری و توسعه پذیری 

نرم افزار های تحت وب انعطاف پذیری بسیار دارد و از آنجا که شبکه های اجتماعی در بستر وب کار میکنند نشانگر انعطاف پذیری و قدرت بالای دیتابیس های آنهاست با توجه به گفته فیسبوک روزانه 100 میلیارد پیام ارسال میشود

 

جهت سفارش ساخت نرم افزار تحت وب از کجا باید شروع کرد 

سفارش طراحی و تولید نرم افزار فرایندی تخصصی است که گاهی اوقات از چندین جلسه تشکیل میشود این جلسات در نهایت منجر به قراردادی میگردد که طی آن قرارداد تیم فنی روی طراحی و توسعه محصول کار میکنند و از متودولوژی های متعددی مانند چابک یا اسکرام به منظور بالاتر رفتن سرعت توسعه نیز استفاد میشود . مهم ترین بخش هر پروژه سفارش تهیه فایل شرح نیازمندی ها است که به RFP نیز مشهور شده این فرم رویه های موجود در نرم افزار تحت وب را به طور کامل شرح می دهد و حتی میتواند شامل تصاویری فرضی از محیط نهایی باشد که در نرم افزار باید طراحی گردد.

 

انواع نرم افزارهای تحت وب که میتوان آنها را سفارشی ساخت

شما به عنوان یک کارفرما بر اساس آنچه که نیاز دارید اگر میخواهید برای اولین بار یک نرم افزار بسازید یا اینکه میخواهید نرم افزار قبلی خود را به نسخه جدید که بر پایه تحت وب ساخته شده است ارتقا دهید هر نوع پروژه ای را که در آن دریافت اطلاعات و پردازش صورت میگیرد را میتوان به صورت تحت وب اجرا کرد . 

 

- انواع نرم افزارهای مالی

- انواع نرم افزارهای تخصصی و محاسباتی

-انواع نرم افزارهای اتوماسیونی و اداری

 

نحوه اجرای و محیط های عملیاتی 

اگر بخواهیم به صورت یک مثال واضح عرض کنم در ویندوز همه چیز روی سیستم عامل ویندوز اجرا میگردد و همه چیز وابسته به ویندوز است اما در تحت وب اینطور نیست شما میتوانید نرم افزار ساخته شده با PHP را روی هر سیستم عاملی اجرا کنید مثلا شما میتوانید نرم افزار را روی شبکه اینترنت قرار دهید یا در شبکه محلی آن را نصب کنید مثلا اگر شما در سامانی خود ۱۰۰ کامپیوتر دارید کافی است که آن را روی یک کامپیوتر اجرا کنید و سایر سیستم ها با وارد کردن IP از نرم افزار استفاده کنند . جهت راه اندازی فرایند ها به صورت مستند شده در اینترنت وجود دارد شما میتوانید سرور اختصاصی لینوکسی داشته باشید و یا آن را در وب سرور ویندوز که به IIS معروف است هم اجرا کنید .

نحوه استفاده و احرازهویت در نرم افزارهای تحت وب 

استفاده از آن بسیار ساده است کافی است که آدرس اینترنتی یا IP سرور را وارد کنید تا با صفحه ورود به نرم افزار روبرو شوید همه چیز بستگی به این دارد که مدیر حساب کاربری شما را ایجاد کرده باشد و الا راه دیگری برای استفاده از آن ندارید . سطح امنیت نرم افزارهای تحت وب امروزه توسط فریم ورک ها تعیین میشود لاراول به عنوان یک فریم ورک قدرتمند از سال ۲۰۱۱ در جامعه برنامه نویسان مورد استفاده قرار گرفته است این فریک ورک انواع مکانیزم های کنترل ورود و خروج کاربر را انجام میشود و در حال حاضر هیچ روشی برای هک و عبور از آن وجود ندارد . 

 

login to web base application

زیرساخت های ضروری که بعد از ساخت نرم افزار تحت وب باید به آنها توجه داشت !

بهترین روش برای تحویل و نگهداری هر نرم افزار تحت وب را میتوان بر اساس داکر Docker پیدا کرد غالبا بسیاری از نرم افزارهای تحت وب حتی در هاست های اشتراکی اجرا میشوند البته اهمیت ویژه این موضوع بیشتر به دلیل ساده و کوچک بودن آنها دارد اما برخی از نرم افزارهای تحت وب که دارای رویه های پیچیده هستند لازم است که بر بستر داکر باشند خصوصا نسخه های لینوکسی .

 

آیا نسخه لینوکسی بهتر است یا ویندوزی ؟

همه توسعه دهندگان بزرگ در دنیا و همه بزرگان بر بستر لینوکس هستند زبان های برنامه نویسی که در لینوکس رایج است شامل php , python هستند موارد دیگری هم وجود دارد که سهم کمتری دارند اما خوشبختانه به دلیل اینکه پروژه های بسیاری با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده اند و جامعه بسیار بزرگی دارد همچنین دارای فریم ورک های قدرتمندی مانند لاراول هستند استفاده php در بسیار از این پروژه ها کافی است .  اما همچنان زبان برنامه نویسی C# سهمی از بازار دارد و به دلیل سهولت در استفاده متقاظیان خاص خود را نیز دارد .

از نگاه امنیت و حفظ اطلاعات در بدترین شرایط 

نرم افزارهای تحت وب امنیت بسیار بالایی را فراهم میکنند البته به دلیل توجه به استفاده از آخرین نسخه های فریم ورک ها وزبان ها و سیستم عامل ها و وابستگی های پروژه اما با رویه های قوی که باید برای همه پروژه ها در نظر داشت به 2 موضوع مهم باید اشاره کرد . ابتدا اهمیت بسیار بالای دیتابیس و دیگری اهمیت فایل های آپلود شده است . ما در نسخه نهایی آخرین نسخه توسعه پیدا کرده را به عبارتی clone میکنیم و در صورت آسیب دیدن نسخه نصب شده با راحتی با روش clone میتوان به نسخه دسترسی پیدا کرد . اما برای اینکه بتوانیم اطلاعاتی که در نرم افزار تشکیل شده است را حفظ کنیم حتما باید با سرویس های ابری ارتباط داشت گاهی اوقات بروز سرقت ها یا آتش سوزی ها میتواند همه چیز را از بین ببرد ما هیچ گاه به یک محل مشخص اطمینان نداریم !

 

نیما نورایی نژاد

سلام چطور میشه که یک نسخه وب برای یک وبسایت طراحی کرد؟
وحید الوندی

سلام آقای نورایی نژاد : اگر منظورتان نرم افزار تحت وب است باید نرم افزار را در یک پروژه جداگانه توسعه دهید و یا اگر میخواهید پروژه شما و وب سایت یکی باشد بهتر است از CMS های اختصاصی مانند CMS وبینه استفاده کنید که با لاراول نوشته شده است .
شهریار احسانی

مطلب مفیدی بود. ارائه نرم افزارهای تحت وب و آنلاین کارو برای همه خصوصا برای دورکاری راحت کرده.