انتقال اطلاعات از سایت قدیم به سایت جدید

باز طراحی سایت یکی از کارهایی است که صاحبان وب سایتها بعد از گذشت چند سال اقدام به انجام آن میکنند باز طراحی تنها به معنی طراحی مجدد قالب نیست و گاهی اوقات تغییرات به صورت کلی مانند طراحی یک سایت با CMS متفاوت یا فریم ورک متفاوت است . اما همیشه نگرانی از بابت اطلاعات قبلی وب سایت وجود دارد !! واقعا با چه راهکاری میتوان اطلاعات را از سایت قدیم به سایت جدید منتقل کرد به صورتی که کاربر با خطای 404 روربرو نشود یا بخشی از سوابق را از حساب کاربری از دست ندهد ! برای رسیدن به پاسخ این سوال باید به اصلی ترین قسمت هر نرم افزار اشاره کرد و آن پایگاه داده است ، بخشی که همه رکورد های اطلاعاتی را در خود ذخیره میکند ، اکثر اوقات بازطراحی از یک سایت با دیتابیس mysql به سایت جدید با فریم ورک لاراول انجام میشود طبیعتا هر دو یک نوع دیتابیس را دارا هستند و خیلی مشکلی از بابت اختلاف دیتابیس نیست تنها عدم مطابقت ساختاری است که میتواند دردسر ساز باشد اما در این مرحله میخواهم نمونه ای را بررسی کنیم که دیتابیس یکسان است اما استراکچر متفاوت است ، در هر صورت برای transfer اطلاعات باید با گرفتن خروجی مطابق با ستون های دیتابیس مقصد عملیات بکاپ گیری را آغاز کرد.

transfer database


اما گاهی اوقات کار سختر است یعنی یک data قبلا در سه  جدول متفاوت ذخیره میشده اما در دیتابیس جدید ساختار به کلی تغییر کرده و در یک جدول ذخیره میشود عملا باید سه جدول در یک جدول ادغام شود این روش ها نیز لازم است که با نوشتن query اطلاعات را در یک جدول تجمیع کرد و سپس با دریافت خروجی از نوع SQL یا CSV جابجایی را انجام داد. 
در گرفتن بکاپ با اطلاعات زبان فارسی معمولا بحث خطاهای مروبط به condig رخ میدهد این خطا ها معمولا به دلیل عدم تعاریف پیش فرض در دیتابیس های مبدا و مقصد است وجود دارد جدا از این در هنگام خروجی یا تبدیل به صورت اکسل حروف فارسی به هم ریخته میشود یا اینکه شما با استفاده از phpmyadmin بخواهید عملیات import  را انجام دهید ، نرم افزار رسمی مدیریت دیتابیس که شرکت سازنده پیشنهاد میکند mysql workbench است این نرم افزار سازوکار متفاوتی در مقابل خروجی و ورودی های گروهی دارد.

ضمن اینکه اگر اطلاعات شما در وب سایت منتشر میشده احتمالا موضوع seo هم وجود دارد که لازم است ساختار url ها مطابق ساختار قبل باشد یا اینکه همه لینک های قدیم را با redirect 301 به سایت جدید منتقل کنید.
 


    مطالبی که به شما پیشنهاد میشود