تبدیل PSD به قالب اختصاصی سایت

طراحی اختصاصی شیوه ای از طراحی سایت است که طراح گرافیک با استفاده از نرم افزار فتوشاپ فایل PSD از صفحات اصلی مانند صفحه نخست طراحی میکند و بعد از تایید کارفرما طرح PSD با استفاده از زبان های برنامه نویسی و به قالب وب سایت تبدیل میشود . این کار توسط توسعه دهنده رابط کاربری یا Frontend انجام میشود و با استفاده از فریم ورک های مدرن CSS واکنش گرایی استاندارد را می سازد . اما روند تبدیل به این صورت نیست که نرم افزاری فایل PSD را دریافت کند و آن را به کد استاندارد یک فریم ورک مانند Bootstrap 4 تبدیل کند ! لذا لازم است که قسمت به قسمت با روشهایی که طراح سایت میداند ساخته شود از منوها گرفته تا فوتر و ستونهای کناری و...

اما آیا هر آنچه که در تصور یک گرافیست است میتوان به سایت تبدیل کرد ؟ صد درصد پاسخ این سوال خیر است ، چرا که تنها به ساخت نباید توجه داشت قالب وب سایت باید کاربردپذیر باشد و قسمت هایی در آن در نظر گرفته شود که برای کاربر مورد استفاده قرار بگیرد ، تنها زیبایی صفحات ملاک کیفیت خوب طراحی نیست . از طرفی UX که بخش مهمی در هر وب سایت است پویایی سایت را افزایش میدهد که جهت اجرای آن برنامه نویس باید تسلط بالایی در java script داشته باشد و همچنین فریم ورک های معروفی که در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرند را هم به کار ببرد. از نظر زمانی پیاده سازی یک طرح توسط یک گرافیست خلاق به هر اندازه که سریع باشد حداقل 3 برابر زمان طراحی توسط یک طراح سایت که سرعت کاری بالایی هم داشته باشد زمان لازم دارد که تقسیم بندی های صفحات را ایجاد نماید و رابط کاربری قابل استفاده کاربر ساخته شود. معمولا فایل های PSD لزمی بر مرتب بودن و کلاس بندی ندارد چرا که فتوشاپ ابزارهایی را برای گروه بندی و لایه کردن به طراح میدهد که طی طراحی کاملا سریع و قابل استفاده است و در طراحی فتوشاپ بهینه بودن اهمیتی ندارد ممکن است حجم فایل خروجی 100 مگابایت باشد اما برای مصرف کننده هیچ اهمیتی ندارد اما در طراحی سایت این نکته بسیار مهم است و باید طراح سایت به دقت به اصل بهینه بودن و کلاس بندی کردن Stlye دقت داشته باشد.

قالب وب سایت ها باید به مرور زمان تغییر و توسعه یابند که برای این کار لازم است طراحی بر اساس ساختاری حرفه ای انجام پذیرد این ساختار موجب میشود که درآینده کار توسعه به سادگی انجام شود و نیاز به بازطراحی مجدد وب سایت نباشد . البته این موضوع بسیار کم مورد اهمیت قرار میگیرد و تنها پروژه هایی که با هزینه های بالا ساخته میشوند با این سطح دقت کار میشوند .

روش تبدیل قالب به وب سایت یکی از روش های خوب در جلب رضایت مشتری در پایان کار است این روش به مشتری دیدی را میدهد که در پایان پروژه چه چیزی را قرار است تحویل بگیرد

Hvآبان 20، 1398

من طرح مورد نظرم را به یک گرافیست دادم تا روی فتوشاپ پیاده سازی کند . آیا امکان اجرای طرح با bootstrap وجود داره ؟ جوری که کاملا رسپانسیو هم اجرا بشه؟
مدیر سایتآبان 21، 1398

سلام بخشی از طراحی ابتدا همان طرح اولیه شماست که باید به تایید شما رسیده باشد اما برای اجرا طرح ها فتوشاپ امکان تبدیل به html یا بر پایه bootstrap را ندارد اینجا باید طراح سایت طرح را به قالب مورد نظر تبدیل کند . بهتر است طرح را با نسخه به روز bootstrap طراحی نماید.