تفاوت پلن Binary با Uni level در طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحان پلن با توجه به نیاز شرکت ها اقدام به طراحی پلن های درآمدی میکنند که عمده انها از نوع Binary یا Uni level است در این مقاله میخواهیم شما را با مزیت ها ومعایب این پلن ها از ابعداد سیستمی و خروجی پورسانت آشنا کنیم البته وبینه به عنوان یکی از شرکت های با سابقه در حوزه طراحی سایت بازاریابی شبکه ای بیشتر از دید سیستمی موضوع را نقد و بررسی خواهد کرد.

قالبا در ایران Uni level با MLM اشتباه گرفته میشود و تصور همه این است که MLM نوع جدیدی از نتورک مارکتنیگ است که فقط در ایران پیاده سازی میشود اما اینگونه نیست و این تصویر اشتباه است در صورتی که Multi Level Marketing به سیستم فروش به صورت چند سطحی به اختصار MLM گفته میشود و مفهوم آن این است که فروش کالا به صورت چند سطحی حال با پلن های Binary یا Uni Level البته در ایران شرکت هایی که در ایران دارای مجوز فعالیت هستند از پلن های Binary استفاده نمی کنند و ساختار درختواره بر اساس Uni LeveL است که در هر دو حالت به آن MLM گفته میشود.

تفاوت باینری و یونی لول

در تصویر فوق میتوانید تفاوت binary و uni level را مشاهده کنید در نمونه فوق با تعداد افراد مساوی به دو شکل مختلف قابل مشاهده است

 

 

ساختار اصلی در UniLevel بر اساس تعداد شاخه های مختلف میتواند به شکل زیر باشد

ساختاری یونی لول

 

لازم به ذکر است که شرکتی میتواند چندین پلن داشته باشد اما استراکچر کلی شرکت ها بر اساس دو حالت Binary و Uni Level تقسیم بندی میشود مثل پلن های دیگری مانند Break Away نیز میتواند در این دو استراکچر پیاده سازی شوند. البته میتوان گفت که در هر دو استراکچر میتوان سقف درآمدی در نظر گرفت معمولا در پلن های باینری این ویژگی لحاظ میشود.

مزیت های پلن های Uni Level
۱ - اصلی ترین مزیت این پلن تعداد شاخه های مستقیم به تعداد نامحدود است کاملا بر خلاف Uni level که هر شخص میتواند بی نهایت دایرکت یا شاخه مستقیم داشته باشد
۲ - افرادی که در این پلن کار میکنند میتوانید افرادی که در با آنها مستقیا در ارتباط هستند را آموزش دهند و شبکه فروش خود را در سطوح کمتری مدیریت نمایند.
3- قابلیت پیاده سازی سیستم هایی مانند RolUp در Uni Level وجود دارد . این سیستم میتواند شبکه را در پایان هر دوره پورسانت دهی کمپرس کند و افرادی که در دوره جاری فعالیتی نداشته اند از دوره جاری حذف شوند و افراد زیرمجموعه به سطوح بالاتر شیفت پیدا کنند.
4- مدیریت و بهینه سازی دیتابیس در Uni Level بسیار ساده است و هرتغییری را که مدیر سایت لازم داشته باشد میتواند ایجاد کند مانند حذف جایگاه و یا جابجایی جایگاه.
5- امکان گرفتن مجوز فعالیت قانونی برای این پلن وجود دارد
6- شما میتوانید تا نامحدود سطح پورسانت دریافت کنید اما در ایران شرکت های قانونی بیشتر از 7 سطح مجاز به پرداخت پورسانت نیستند.

مزیت های پلن Binary
1- سیستم بر اساس تعادل فعالیت میکند و امتیاز یا مبلغ حاصل از زیر مجموعه بعد از کسر در سیستم تعادل به دوره بعد منتقل میشود اصطلاحا با آن Save یا ذخیره سازی میگویند. در ایران شرکت هایی که دارای مجوز فعالیت رسمی هستند بعد از پایان ماه چیزی Save نمیشود و به دوره بعدی منتقل نخواهد شد.
2- پلن باینری در شرکت های بزرگی مانند Quest استفاده میشود و شخص بعد از اینکه بتواند به جایگاه خوبی از نظر تعادل برسد به صورت مدام العمر میتواند پورسانت بگیرد چیزی که در پلن های دارای مجوز بازاریابی شبکه ای منوط به فعالیت و خرید شخص است .
3- پلن باینری مشهور ترین پلن در آمدی زایی در جهان است
4- سهولت در یادگیری و بیشترین مقدار خروجی یا Payout در بین سایر پلن ها و دلیل آن هم سادگی در فهم و یادگیری آن است
5- معمولا سرعت به دستیابی به کسب درآمد در باینری سریع اتفاق می افتد
6- در این پلن همه چیز به دو شاخه ختم میشود 
7- شما میتوانید تا نامحدود سطح پورسانت دریافت کنید 
8- افراد با تجربه کم به سادگی میتوانند در پلن باینری عضو شوند و فعالیت خود را آغاز کنند چرا که کافی است هر شخص ۲ نفر را به عنوان شاخه سمت راست و چپ خود اضافه کند.

ساختار پلن باینری

مطابق تصویر فوق نمونه ای از درختواره یا هرم باینری است که به دو قسمت مساوی در وضعیت پر میتواند تقسیم بندی شود.

 

یک نمونه از چیدمان خوب و بد در پلن باینری

در نمونه فوق شاخه سمت چپ به رعایت تعداد شاخه های دو تایی میتواند تعادل بیشتری را بزند

معایب پلن باینری

1- برخلاف Uni Level امکان بهینه سازی دیتابیس وجود ندارد و در صورتی که لازم باشد جایگاهی حذف شود نباید دارای زیر مجموعه باشد و این عملا هیچ فایده ای ندارد اما در Uni Level شما میتوانید یک جایگاه با هزاران زیر مجموعه را حذف کنید و همه دایرکت های آن به نفر بالای وصل میشوند.

2- امکان جایجایی شاخه ها با محدودیت زیاد وجود دارد یعنی میتوان شاخه ای را فقط به زیرمجموعه جایگاهی جابجا کرد حداکثر ۱ شاخه داشته باشد 
3- عمق پلن زیاد است و افرادی که در بالا دست قرار دارند اطلاعات و ارتباط چندانی با سطوح پایین دست ندارد . البته این موضوع به استراتژی شرکت ها نیز بستگی دارد

4- در حال حاضر در قوانین فعالیت قانونی در ایران بر پلن های باینری مجوز فعالیت داده نمیشود
 

یک مثال از تحلیل پلن باینری و یونی لول

به طور مثال اگر 8 سطح داشته باشیم و هر سطح 1 میلیون خرید زده باشد و هر سطح 5 درصد باشد از هر سطح پورسانت زیر محاسبه میشود.


جایگاه اول = 7 سطح > 350 تومن
جایگاه دوم = 6 سطح > 300تومن
جایگاه سوم = 5 سطح > 250 تومن
جایگاه چهارم = 4 سطح > 200تومن
جایگاه پنجم = 3 سطح > 150تومن
جایگاه ششم = 2 سطح > 100تومن
جایگاه هفتم = 1 سطح > 50 تومن
جایگاه هشتم = 0 سطح > 0 تومن

به طور مثال مجموع خرید 7000000 میلیون بوده که 140000 پورسانت حساب شده و شده 20 درصد از خرید به این دلیل که

از سطح هشتم 7 نفر برداشت میکنند 35 درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح هفتم 6 نفر برداشت میکنند 30درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح ششم 5 نفر برداشت میکنند 25 درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح پنجم 4 نفر برداشت میکنند 20 درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح چهارم 3 نفر برداشت میکنند 15 درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح سوم 2 نفر برداشت میکنند 10 درصد از 1 میلیون گرفته میشود
از سطح دوم 1 نفر برداشت میکنند 5 درصد از 1 میلیون گرفته میشود

مجموعا 140 درصد در کل شد و میانگین 140 / 7 = 20 درصد

در بهترین حالت ممکن خرید ها در سطح یک باشد و بدترین حالت همه خرید ها در کف باشند و میانگین هم همه خرید کنند.

محمد کریمی

سلام . آیا شرکت شما طراحی پلن درآمدزایی هم انجام میدهد؟