طراحی سایت با Elasticsearch

logo el

الاستیک سرچ یا Elasticsearch یک موتور تحلیل و جستجوی open source (متن باز)، بر مبنای معماری Rest و توزیع شده است و از سال 2010 که منتشر شده است به عنوان مشهور ترین موتور جستجو در دنیا شناخته شده است. سرعت بالا در تحلیل لاگ، جستجوی Full-text، هوش امنیتی، تحلیل تجاری و هوش عملیاتی از مهم ترین ویژگی های موجود در این موتور جستجو نرم افزاری است.

در این نرم افزار با داشتن زبان برنامه نویسی به اصطلاح DSL میتوان شروط زیادی را جهت جستجو در نتایج تعریف کرد. از جمله نرم افزارهایی که از این موتور استفاده می کنند باید به فروشگاه های اینترنتی بزرگ که دارای جستجوی پیشرفته هستند و یا وب سایت های طراحی سایت ویکی یا دایره المعارف که دارای هزاران یا میلیون ها صفحه هستند اشاره کرد. جستجوی Full Text یکی از اصلی ترین قابلیت های Elasticsearch است. جالب اینجاست مشتریانی که از این قابلیت استفاده می کنند نتایج خیلی بهتری نسبت به روش های جستجوی قدیمی در تجارت الکترونیک گرفتند. استفاده از الاستیک سرچ در کنار طراحی سایت اختصاصی خروجی بسیار فوق العاده ای خواهد داشت. این شیوه طراحی سایت وبینه، چه از نظر فنی و چه از لحاظ کاربرپسندی جایگاه خوبی به وب سایت شما خواهد داد.

نمودار میزان محبوبیت الستیک سرچ در میان سایر سیستم ها مانند solr , splunk , marklogic , sphinx

الستینک


Elasticsearch به چه صورت کار می کند؟

روش کار به صورت API است که در کنار پایگاه داده اصلی نرم افزار قرار دارد. براساس event های CURL در پایگاه داده اصلی که می تواند MYSQL یا هر پایگاه دیگری باشد کار می کند و عملا ارتباط مستقیم کاربر با این موتور از طریق backend به صورت API فراخوانی می شود و در روند برنامه نویسی شما هیچ تغییری ایجاد نمی کند. به طور مثال اگر قرار است محتوای درون وب سایت از طرف کاربر جستجو شود نیازی به این نیست که مطابق ساختار Elasticsearch کدنویسی شود بلکه برنامه نویس بر اساس الگویی که از قبل داشته است کار خود را انجام می دهد و بعد از هر با ایجاد، ویرایش، حذف محتوا رکورد در Elasticsearch ایندکس می شود.

آیا Elasticsearch رایگان است؟

بله! Elasticsearch نرم افزاری رایگان و open source است. Elastic search را می توانید مستقیما در محل یا روی Amazon EC2 یا سرویس Amazon Elasticsearch اجرا کنید. برای نصب و راه اندازی میتوان روی سرور به صورت مستقل نصب کرد یا از سرویس های اختصاصی مانند Amazon Elasticsearch استفاده کرد. 

آیا استفاده از Elasticsearch می تواند سرعت جستجو را بالا ببرد؟

بله. اصلی ترین ویژگی که Elasticsearch دارد سرعت بسیار بالا در حجم میلیونی محتوا است. ضمن اینکه می تواند ساختاری خوشه ای از سرورها را کنار هم داشته باشد و از ظرفیت سخت افزاری به صورت اشتراکی جهت جستجو استفاده کند که نوعی توسعه بر اساس معماری horizontal scale است.

نرم افزارهای مدیریتی جهت کنترل ایندکس ها و document چه نام دارند؟

معروف ترین آنها Kibana نام دارد که به صورت متن باز قابل دسترس است. این نرم افزار می تواند محتوا و ایندکس های ایجاد شده درون الستیک سرچ را پردازش کند و کاربر نیز می تواند جستجوهای زیادی را درون محتوا به صورت کد نویسی یا بدون کد نویسی اجرا نماید.

kibana

 

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

مطالب مرتبط

ممکن است این مطالب به شما کمک کند...

 طراحی سایت دو زبانه با وردپرس
طراحی سایت دو زبانه با وردپرس

طراحی سایت دو زبانه با وردپرس با کیفیت بالا ، چیزی که اکثر سایت های چند زبانه با آن مشکل دارند در را ...

 وردپرس یا CMS اختصاصی لاراول ؟
وردپرس یا CMS اختصاصی لاراول ؟

طراحی سایت وردپرسی یا طراحی سایت با لاراول؟کدام بهتر است؟اگر میخواهید آینده وب سایت خود را تضمین کنی ...

 طراحی سایت شخصی
طراحی سایت شخصی

طراحی وب سایت شخصی میتواند به شما کمک کند تا در میان همتایان خود برجسته ظاهر شوید.طراحی سایت شخصی با ...

 مشاوره طراحی سایت
مشاوره طراحی سایت

در مشاوره طراحی سایت در وبینه و مشاوره در زمینه طراحی پرتال چه سوالاتی باید پرسیده شود؟طراحی با cms ...

 طراحی سایت اختصاصی
طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی با CMS اختصاصی بهترین شیوه طراحی سایت با لاراول است که از قالب رایگان و کپی استفا ...

 5 سوال مهم درباره طراحی سایت وردپرس
5 سوال مهم درباره طراحی سایت وردپرس

5 سوال مهم درباره طراحی سایت با وردپرس که ممکن کسانی که تصمیم دارند سایت خود را با وردپرس طراحی کنند ...

x
عضویت در کانال تلگرام وبینه

به منظور دریافت تخفیف ها و مقالات سایت در کانال تلگرام ما عضو شوید