طراحی سایت دولتی


 طراحی وب سایت دولتی به یک رویکرد تخصصی برای ساخت سیستم مدیریت محتوای اختصاصی (CMS اختصاصی) دولتی اشاره دارد که ایجاد و ذخیره سازی محتوای دیجیتال توسط یک سازمان دولتی را مدیریت می کند.
شهروندان انتظار دارند همان تجربه های بی دردسری را که در هنگام استفاده از وب سایت های بخش خصوصی دارند، داشته باشند. به طور خاص، ویژگی های طراحی وب سایت دولتی باید شامل ناوبری با قابلیت جستجو، برخورداری از خدمات برجسته ، ارائه تجربه های شخصی بر اساس جغرافیا و موارد دیگر باشد.
برخلاف سایت هایی که در بخش خصوصی فعالیت دارند، طراحی وب سایت دولتی باید بر اساس رفتار شهروندان انجام شود، که شامل افراد مختلف جمعیتی جامعه است. از آنجایی که بخش خصوصی ممکن است جمعیتی هدفمندی از مشتریان داشته باشد، طراحی وب سایت دولتی باید به همه افراد از جمله افراد دارای معلولیت خدمت رسانی کند. در نتیجه، پیشرفته ترین طراحی ها شامل تحویل آسان اطلاعات و تکمیل وظایف است که مناسب برای تلفن همراه ، پاسخگو و قابل دسترس خواهند بود. وب سایت های بخش دولتی که توسط داده ها اطلاع رسانی می شوند و معیارهای عناصر طراحی مبتنی بر شهروندان را دارند، منجر به رضایت و تعامل بیشتر شهروندان می شوند.

شهروندان شما انتظارات زیادی دارند. آنها خواستار دسترسی به اخبار، اطلاعات، منابع و ابزارهای سلف سرویس هستند تا به  آنها برای داشتن زندگی راحت تر و حضور فعال در جامعه کمک کند. شما نیز انتظارات زیادی دارید و همه این انتظارات باید آنچه را که شهروندان می خواهند به آنها بدهند. اساس استراتژی تعامل شهروندان شما باید وب سایت دولتی باشد. با این حال، مشکل این است که با وجود بهترین نیت، ایجاد بهترین نوع تجربه های دیجیتالی که شهروندان خواستار آن هستند، دشوار خواهد بود.

وقتی نوبت به طراحی وب سایت برای سازمان های دولتی می رسد، برخی از طراحان وب بلافاصله عقب نشینی می کنند، در حالی که بسیاری دیگر این چالش را در یک چشم به هم زدن قبول می کنند. هر دو گروه دلایل خود را برای گفتن "بله" یا "نه" دارند اما نمی توان انکار کرد ایجاد یک وب سایت دولتی دارای مزایا و دستورالعمل های خاص خودش است و طراحان باید برای انجام و ارائه یک کار خوب به روز باشند.

نه اینکه بگوییم از یک وب سایت تجاری بیشتر کار می برد، اما مطمئناً ویژگی های "باید" خیلی بیشتری دارد تا بتواند انتظارات را برآورده کند. همچنین، بیشتر اوقات، طراحان وب باید کمی بیشتر در مورد سیاست ها و قوانینی که در برخی موارد پایه و اساس کل وب سایت را ایجاد می کنند، بدانند.

بنابراین، با ما همراه باشید تا با بهترین دستورالعمل ها برای طراحی وب سایت های دولتی آشنا شویم.

زبان

در هر کشوری، وب سایت های دولتی می توانند (یا دقیق تر باید) دوزبانه یا حتی چند زبانه باشند. ساخت سایت های دولتی دوزبانه روان و شهودی در تمام کشورها مورد نیاز است، جایی که آنها باید با خواسته ها و تکامل منوهای چند طبقه به دو زبان مادری و یا به طور مثال  انگلیسی سازگار شوند.
 وقتی شما ملزم به ساختن وب سایتی هستید که دارای بیش از یک زبان باشد، همیشه اطمینان از عملکرد روان سایت با هر دو زبان و درک آسان محتوای سایت و نوشتن آن بر اساس زبان های داده شده، محوری است.

ناوبری قابل دسترس سایت

یک سیستم ناوبری عالی باید یک عنصر مهم برای هر وب سایت باشد، اما وقتی صحبت از وب سایت های سازمان های دولتی می شود، این ویژگی با دستورالعمل ها و قوانین دقیق تر از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.
برای مبتدیان، اگر در حال طراحی مجدد وب سایت فعلی هستید، وقت خود را بیشتر به این موضوع اختصاص دهید ودر مورد آن مطالعه کنید. به تجزیه و تحلیل داده ها نگاه کنید، دریابید که چگونه کاربران در حال حاضر سایت را مرور می کنند. تمام تلاش خود را برای شناسایی نقاط ضعف انجام دهید، و هم در ناوبری و هم در معماری صفحه بهینه سازی کنید تا درست از مراحل نقشه برداری، ارائه راه حل های بهتر و کاربر پسندتر عبور کنید.

طراحی واکنش گرا

این ویژگی همچنین برای هر وب سایت دولتی کاملاً ضروری است. این بدان معنی است که طراحان وب باید یک رابط انعطاف پذیر ایجاد کنند که به طور ایده آل در همه دستگاه ها و اندازه صفحه نمایش قابل اجرا باشد. حتی اگر سایتی کاملاً خاص را طراحی می کنید که فقط تعداد اندکی از کارمندان دولت از آن استفاده می کنند، همیشه باید بر ایجاد سایتی تمرکز کنید که از همه دستگاه ها به راحتی قابل دسترس باشد.
بخاطر داشته باشید که اکثر وب سایت های دولتی فعلی پاسخگوی همه دستگاه ها و مرورگرها نیستند اما این روزها کاربران بیشتر سعی می کنند از طریق تلفن همراه به این سایت ها دسترسی پیدا کنند که این امر الزام پاسخگویی همه جانبه را بیشتر و بیشتر می کند. با توجه به آخرین تحقیقات ارائه شده، احتمالاً می دانید که اگر سایت فقط تا نیمه راه بارگیری شود یا زمانی که لازم است بزرگنمایی کنید دارای فونت بسیار ریزی است، عمر این سایت طولانی نخواهد ماند.
بنابراین، اگر به دلیل دشواری در استفاده نمی خواهید تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان کاهش یابد، لازم است وب سایتی ایجاد کنید که از هر لحاظ مناسب موبایل باشد.

رنگهای تیز و نافذ و تصاویر فراگیر

در حالی که برای وب سایت های دولتی از طراحی پر زرق و برق و برجسته استفاده نمی کنند اما این بدان معنی نیست که این سایت ها نمی توانند از زیبایی ظاهری برخوردار باشند. قبل از شروع کار، وقت خود را اختصاص دهید و "نکات مهم" را در این زمینه مطالعه کنید. سایت هایی مانند وب سایت کاخ سفید، دومای دولتی و سایر وب سایت ها را بررسی کنید. خواهید دید که ظرافت در همه جا یک ویژگی غالب است. 

رابط کاربری سایت را با رنگ های ظریف و عناصر طراحی که مزاحم نیستند امتحان و از آنها استفاده کنید. این ترکیب ممکن است به شما اجازه ندهد همه ترفندهای طراحی را پیاده کنید، اما مطمئناً به شما طرح های خلاقانه ای می بخشد تا چیزی زیباتر از اکثریت قریب به اتفاق وب سایت های خسته کننده و کسل کننده دولتی، ایجاد کنید.

یکی دیگر از مواردی که باید از طریق این رهنمودهای طراحی برای رسیدن به آن تلاش کنید، انسجام بصری است. اطمینان حاصل کنید که طرح و سبک در هر صفحه برجسته است. در دام طراحی مجدد صفحه اصلی یا مجموعه ای از صفحاتی که بازدید کنندگان اغلب بازدید می کنند، قرار نگیرید. این موضوع اگرچه از نظر صرفه جویی در وقت منطقی است، اما کاربران را دچار تردید می کند و احتمال استفاده از اطلاعات ارزشمندی را که در وب سایت وجود دارد، کاهش می دهد.

اطمینان حاصل کنید که به طور کلی یک طراحی مدرن ایجاد می کنید اما در مورد ویژگی های فانتزی نیز مینیمالیست باشید. احتمال این وجود دارد که دستگاه های هر کاربر نتوانند از عهده پخش فیلم های خودکار و جاوا اسکریپت سنگین برآیند. مهم ترین بخش ها مانند درگاه های پرداخت و فرم های درخواست را به روز نگه دارید.

فهرست بعدی شما باید با دقت ارزیابی شود و شامل مجموعه ای از عکس های موجود باشد که به اندازه کافی نمایانگر آمارهای جمعیتی ای است که برای آن وب سایت ایجاد کرده اید. تعادل خوبی بین همه قومیت ها، فرهنگ ها و سنین ایجاد کنید. این فرآیند ممکن است طولانی تر از آن باشد که برای اولین بار تصور می کنید، بنابراین به خودتان زمان بیشتری برای تهیه تصاویر اختصاص دهید. این ویژگی از آنجا که یک وب سایت دولتی مجبور است با هر کاربری ارتباط برقرار کند و اعتماد او را به این روند جلب کند، بسیار حیاتی است.

دسترسی

روند رو به افزایشی است که بخشی از آن قانونی است (از حقوق افراد دارای معلولیت دفاع می کند) و تا حدی اخلاقی است. یک وب سایت دولتی باید برای هر شهروند در دسترس باشد. دسترسی باید برای افراد معلول از جمله، شناختی، شنوایی، حرکتی، تشنج/اختلالات عصبی و بینایی تضمین شود. محتوا باید قوی، قابل فهم، قابل استفاده و قابل درک باشد.

یک مثال عالی از وب سایت آژانس دولتی که به طور گسترده در دسترس است، وب سایت وزارت دارایی صربستان است که شامل متن به نرم افزار گفتار است که خواندن متن صوتی را امکان پذیر می کند. بنابراین، وب سایت وزارت صربستان کاملاً برای افراد کم بینا و نابینا سازگار است.
با این اوصاف، وقت خود را صرف تهیه طرحی کنید که متناسب با این شرایط باشد و قبل از فعال شدن وب سایت، تست قابلیت دسترسی لازم را انجام دهید.

سیاست ها و مقررات

بخشی است که می تواند جالب و چالش بر انگیز باشد. در حالی که کم و بیش یک مجموعه منسجم از سیاست ها وجود دارد که به مجموع طراحی وب، استانداردهای وب سایت و به طور کلی شبکه جهانی را تنظیم می کند، کشورهای مختلف می توانند مجموعه ای متفاوت از آیین نامه ها، قوانین، سیاست ها و سایر اسناد داشته باشند که می تواند بر روند طراحی شما تأثیر مستقیم بگذارد.

• کپی رایت: جنبه های مختلفی نیز وجود دارد که سیاست های خاصی را به آنها متصل می کند. دانستن مسیر شما در مورد موضوعات مختلف مربوط به کپی رایت، به طور کلی می تواند باعث صرفه جویی در وقت و مشکلات بی مورد شما شود. به علاوه، این چیزی است که شما باید با جزییات کامل در مورد آن بدانید.

• تحقیقات خود را انجام دهید، به خصوص اگر سازمان از اطلاعات بخش خصوصی یا سایر مطالب ارسال شده در وب سایت های دولتی استفاده می کند.

• دامنه ها: مراقب استفاده از دامنه باشید، زیرا وب سایت های سازمان های دولتی از این نظر کاملاً محدود شده اند و کشورهای مختلف سیاست های مختلفی در مورد استفاده از دامنه و نام دامنه دارند.

• از اطلاعات و پیوندهای مورد نیاز استفاده کنید: برای فرار از هرگونه مشکل، همیشه بهتر است از مطالب و پیوندهایی که لازم است در وب سایت نشان دهید مطلع شوید.

• حذف تبلیغات: وب سایت های دولتی از جمله سایت های عمومی هستند که از انجام فعالیت های تبلیغاتی منع شده اند و نمی توانند برای لابی مستقیم یا غیرمستقیم استفاده شوند. اطمینان حاصل کنید که هنگام انجام کار خود این نکته را در ذهن می سپارید.

• مدیریت سوابق: بدانید چه نوع وب سایتی باید ایجاد کنید و با نحوه تغییر قوانین و سیاست ها همراه باشید تا بتوانید به سازمان کمک کنید پرونده ها و اسنادی را که قدیمی یا حتی منسوخ شده اند بایگانی یا حذف کنند.

اهمیت سازگاری با موبایل

نیمی از مراجعه به وب سایت های دولتی از طریق دستگاه های تلفن همراه انجام می شود و با توجه به تقاضای بیشتر شهروندان برای دسترسی به خدمات دولتی، انتظار می رود این تعداد به شدت افزایش یابد. سازمان های بخش دولتی با دانستن این موضوع، وب سایت های خود را برای سازگار بودن با موبایل افزایش می دهند، به این معنی که سایت با صفحه موبایل سازگار می شود، قابل دسترسی و خواندن است و ناوبری ساده تری را فراهم می کند.

استفاده از دستگاه به چند دلیل برای اندازه گیری میزان سنجش مهمی است. از همه مهم تر، این نشان می دهد که چگونه کاربران به طراحی وب سایت های دولتی دسترسی پیدا می کنند و چگونه این تجربه ها بر اساس دستگاه متفاوت هستند. تیم وبینه به طور مداوم در حال بررسی روش های طراحی جدید برای بهینه سازی در هنگام استفاده از تلفن همراه است و می تواند به شناسایی صفحات با ترافیک بیشتر تلفن همراه کمک کند تا پیشرفت های تجربه برای چنین کاربرانی را در اولویت قرار دهد.

اتخاذ یک رویکرد مشترک که نیازهای منحصر به فرد هر دولت را برآورده می کند

هر جامعه ای متفاوت است و نیازها و اولویت های منحصر به فردی دارد. تیم وبینه از یک فرآیند مشترک استفاده می کند و در این مسیر به دنبال ورودی و تأیید دولت است. در پایان، طراحی های ما با درج این ویژگی ها و ویژگی های خاص هر جامعه، یک وب سایت زیبا و حرفه ای را تضمین می کند که یک سازمان دولتی می تواند به آن افتخار کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی وب سایت دولتی، به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

 CMS انعطاف پذیر برای یک وب سایت بخش دولتی چقدر مهم است؟ 

دولت هایی که با حضور دیجیتالی خود پیشگام هستند، قدرت یک رویکرد خدماتی را در طراحی وب سایت خود درک می کنند. این سازمان ها هر تعامل در وب سایت را فرصتی برای یادگیری نحوه خدمات بهتر به شهروندان خود به صورت دیجیتالی می دانند. آنها همچنین وب سایت خود را بر اساس CMS انعطاف پذیر ایجاد می کنند، بنابراین می توانند با استفاده از کامنت هایی که دریافت می کنند به طور مداوم تجربه شهروندان را بهبود بخشند.

بهترین وب سایت های دولتی به خوبی سازمان یافته، دارای محتوای غنی و بسیار آسان قابل جستجو هستند. بهینه سازی بهتر وب سایت دولتی سرویس گرا، محتوایی که واضح باشد و از زبان ساده استفاده کند می تواند منجر به بهبود نتایج شود.

محتوای متمرکز شده، شخصی سازی شده و فونت ظریف و رنگارنگ تنها برخی از اصطلاحاتی است که بر طراحی وب سایت دولتی تأثیر می گذارند. اگر فکر می کنید وب سایت دولت محلی شما نمی تواند از جدیدترین و به روزترین روندهای چشم نواز استفاده کند، دوباره خوب و منطقی فکر کنید. لیست روندهای برتر طراحی سایت دولتی که در ادامه برای شما آورده ایم چیزی را برای همه فراهم می کند، از جمله اجرای آسان به روزرسانی های طراحی که می تواند وب سایت دولتی طراحی شده توسط شما را از حالت عادی به فوق العاده برساند. در اینجا 4 روند وجود دارد که به دولت های محلی کمک می کند وب سایت کاربر پسندی داشته باشند.

1.  چیدمان متمرکز بر محتوا

مطالب، مهم ترین بخش یک سایت هستند. حتما از قبل به این موضوع اشراف داشتید، زیرا کار شما این است که شهروندان جامعه خود را مطلع کنید. امروز، ما شاهد هستیم که تعداد فزاینده ای از وب سایت ها طراحی می شوند تا به انواع مختلف کاربران از محتوای برجسته و دسترسی آسان آنها برخوردار شوند. پس باید انتظار داشت با وب سایت هایی روبرو شوید که محتوایی مانند گالری عکس، پست در شبکه های اجتماعی، فیلم و اطلاعات ارزشمند را در خود جا داده اند.

 

2. فونت بزرگ، پررنگ، زیبا

در چند سال گذشته شاهد چرخش به سمت طراحی وب مینیمالیستی، با فضای سفید زیاد، صفحاتی با ظاهری تمیز و فونت های ظریف بوده ایم. حتی بزرگترین اینفلوئنسرهای دیجیتال نیز از رنگ ها برای تاثیرگذاری استفاده می کنند. اینستاگرام غول شبکه های اجتماعی به تازگی لوگوی خود را اصلاح کرده و آن را از یک نماد دوربین قهوه ای به یک لوگوی نمادین صورتی، بنفش و زرد تغییر داده است.

3. انیمیشن متحرک

به لطف پیشرفت های موجود در مرورگرهای وب و زبان های برنامه نویسی، اکنون استفاده از انیمیشن های تأثیرگذار، جذاب و زیبا از همیشه آسان تر شده است. انیمیشن می تواند روشی قدرتمند برای روایت داستان، انتقال یک احساس یا نشان دادن زیبایی و فردیت یک جامعه باشد.

4. نمادها و تصاویر سه بعدی

نمادها ممکن است عناصر طراحی کوچکی به نظر برسند (به معنای واقعی کلمه، کوچک)، اما می توانند تأثیر زیادی در ظاهر و احساس وب سایت داشته باشند. در گذشته، هنگامی که برای اولین بار استفاده از آیکون ها به جای متن رایج شد، طراحان احساس می کردند که برای درک شدن، نیاز به ایجاد نمادهایی دارند که نمایشی واقع گرایانه ای از کلمات داشته باشند. با گذشت سال ها، نمادها بسیار انتزاعی و یک بعدی شدند.

با خواندن این مقاله، می توانید درک کنید چرا برخی از توسعه دهندگان از طراحی وب سایت های دولتی واهمه دارند. روند توسعه می تواند طولانی باشد و گاهی اوقات، برای شروع کار، باید تحقیقات گسترده ای انجام شود.
کلید ایجاد یک وب سایت خوب برای یک سازمان دولتی در سادگی ظاهری وب سایت و پیچیدگی داخلی است. وب سایت ایده آل دولتی باید به آسانی قابل درک و ناوبری باشد، در عین حال باید با تمام سیاست های لازم مطابقت داشته باشد و شامل تمام ویژگی های لازم باشد که آن را به همان شکل موجود که یک وب سایت دولتی است، تبدیل می کند.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

مطالب مرتبط

ممکن است این مطالب به شما کمک کند...

 طراحی سایت ارزان
طراحی سایت ارزان

طراحی سایت ارزان در شرکت طراحی سایت وبینه به چه صورت انجام میشود و برای اینکه بتوانیم نتیج ...

 طراحی سایت شخصی
طراحی سایت شخصی

طراحی وب سایت شخصی میتواند به شما کمک کند تا در میان همتایان خود برجسته ظاهر شوید . طراحی ...

 طراحی سایت ویکی یا دایره المعارف
طراحی سایت ویکی یا دایره المعارف

طراحی سایت ویکی یا دایره المعارف نوعی از وب سایت است که با روش طراحی اختصاصی میتواند همزما ...

 مشاوره طراحی سایت
مشاوره طراحی سایت

در مشاوره طراحی سایت در وبینه و مشاوره در زمینه طراحی پرتال چه سوالاتی باید پرسیده شود؟طرا ...

 طراحی وب سایت با برنامه نویسی
طراحی وب سایت با برنامه نویسی

وبینه در خصوص طراحی وب سایت با برنامه نویسی راه حل خاصی دارد.طراحی وب سایت با CMS اختصاصی ...

 بایدها و نبایدها در طراحی سایت
بایدها و نبایدها در طراحی سایت

بایدها و نبایدها در طراحی سایت ، عواملی که باعث افزایش بهره وری و کیفیت در طراحی سایت میشو ...

x
عضویت در کانال تلگرام وبینه

به منظور دریافت تخفیف ها و مقالات سایت در کانال تلگرام ما عضو شوید