چالش های خدمات ابری Cloud base در ایران


سرور ابری

خدمات ابری روی سرورهای قدرتمندی از طرف شرکت های مختلف اجرا میشود ، ممکن است یک استارتاپ در حوزه فینتک برای حفظ اطلاعات و پایداری وب اپلیکیشن خود از شرکت های مانند گوگل ، آمازون  استفاده کند متاسفانه این سرویس ها برای کاربران ایرانی مسدود است و استارتاپ ها لاجرم باید این خدمات را خود مدیریت کنند که خوشبختانه در این زمینه شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور در ایران نیز توانا هستند. یکی از چالش هایی که اپلیکیشن ها دارند Down  شدن است  یعنی قطع بودن گاه و نیم گاه که میتواند به کسب و کار آسیب بزند که به شرایط متفاوتی بستگی دارد این شرایط میتواند از گیر کردن پای کارمند شرکت دیتاسنتر به کابل دیتا و قطع شدن ناگهانی مربوط میشود تا گیر کردن لنگر کشتی به خطوط دیتا زیر دریا و قطعی برق و ... اما نبودن پایداری خود یک مشکل قدیمی است که با پیشرفت تکنولوژی این موضوع حل شده است البته تجربه وب مستر ها نیز بسیار مهم است.
پایداری و حفظ اطلاعات دیتابیس در ساده ترین شکل ممکن بکاپ های منظمی است که میتوانید تهیه کنید به فرض مثال وب سایت شما یک فروشگاه اینترنتی است که روزانه مبلغ قابل توجهی فروش دارد این فروشگاه باید همیشه آنلاین باشد و یا اگر مورد حمله سایبری قرار گرفت و دیتابیس آن پاک شد باید بتوان از فایل های پشتیبانی که تهیه شده است استفاده کرد متاسفانه یکی از مشکلاتی که در ایران برای سرویس دهنده های هاستینگ وجود دارد پهنای باند محدود است یعنی برای سرویس شما مثلا ماهیانه 100 گیگ بایت فضا در نظر گرفته میشود و این پهنای باند برای بازدید کننده ها شامل میشود تا کلیه ورود و خروج هایی که شامل بکاپ گیری روی سرور های مختلف .

اما معمولا حجم دیتابیس زیاد نمیشود و ممکن است برای یک فروشگاه اینترنتی سنگین در سال روی دیتابیس Mysql به 100 مگابایت در سال نرسد (البته با توجه به تجربیاتی که در طراحی سایت بازاریابی شبکه ای که برای چند شرکت بازاریابی شبکه ای فعال در ایران داشته ام ) اما برای بکاپ گیری های زمانبدی شده که مثلا روزانه 1 بار Full backup  گرفته شود و 4 بار دیتابیس بکاپ این محدودیت های نرم افزاری در سیستم های مدیریت اکانت کاربری هاستینگ مانند Directadmin  یا Cpanel  وجود دارد که اجازه مستقیم نمی دهد که فقط دیتابیس گرفته شود نه فایلها چون ممکن است چندین گیگ فقط فایل روی سرور از زمان راه اندازی سایت آپلود شده باشد . اینجا میتوان با استفاده از دستورات زمانبدی شده یک اسکریپت بکاپ گیری به صورت خودکار روی سرور در ساعات مشخص اجرایی شود و فقط دیتابیس را با سرعت بسیار بالاتر از Fullback روی سرور دیگر جابجا کند . 
به طور خلاصه موضوع بکاپ گیری از سرور 2 چالش دارد اول محدودیت پهنای باند و دوم وارد شدن فشار روی سرور برای اجرا عملیات حالا هر چقدر فایل ها و دیتابیس سایت سنگین تر باشد چالش ها سخت تر خواهند شد. روش های دیگر مانند Miror نیز قابل استفاده است اما آن نیز مشکلاتی دارد . مثلا اگر سایت شما هک شود هر 2 هارد همزمان هک میشود :)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

مطالب مرتبط

ممکن است این مطالب به شما کمک کند...

 طراحی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی
طراحی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

ایجاد فروشگاه اینترنتی لوازم پزشکی یک سرمایه گذاری مطمئن است.انتخاب تیم و زبان برنامه نویس ...

 SLA چیست؟
SLA چیست؟

SLA یا توافقنامه سطح خدمات چیست؟SLA برای محافظت از طرفین قرارداد،ارائه دهنده خدمات و مشتری ...

 نرم افزار خدمات پس از فروش
نرم افزار خدمات پس از فروش

نرم افزار خدمات پس از فروش و فروش اقساطی تحت وب Web base با عملکرد بالا و سریع در تعریف زی ...

 تفاوت نرم افزار ابری با تحت وب چیست؟
تفاوت نرم افزار ابری با تحت وب چیست؟

تفاوت نرم افزارهای ابری با نرم افزار تحت وب چیست؟برای معرفی این دو نوع نرم افزار باید به ن ...

 برنامه کاربردی تحت وب(web based application)  چیست؟
برنامه کاربردی تحت وب(web based application) چیست؟

web based application وب اپلیکیشن یک راه حل کاربردی در کسب و کار

 دروغ های برنامه نویس های php وasp
دروغ های برنامه نویس های php وasp

دروغ های برنامه نویس های php وasp در ایران برای جلب رضایت مشتریان و خریداران محصولات خود.< ...

x
عضویت در کانال تلگرام وبینه

به منظور دریافت تخفیف ها و مقالات سایت در کانال تلگرام ما عضو شوید