چرا زبان go را باید آموخت ؟

go lang

بازار برنامه نویسی به شدت داغ است و برنامه نویسان حرفه ای برای بهتر ساختن همیشه در تلاش هستند از طرفی غول های تکنولوژی مانند گوگل با ساخت زبان برنامه نویسی Go در سال ۲۰۱۱ ایده ها و سهولت بیشتری برای ساخت و نگهداری نرم افزارها داده اند اما دلیل اینکه شما به عنوان یک برنامه نویس زبان اول یا دوم خود را به Go Lang تغییر دهید ؟ دلایل زیادی وجود داردکه شما این تصمیم را بگیرید یکی از آنها ترند شدن یک زبان یا فریم ورک برنامه نویسی جدید برای ساخت نرم افزار تحت وب است . ترند شدن همیشه موجب برنده شدن آن زبان است حتی اگر رقبای آن قدرتمند تر یا قدیمی تر هم باشند در این رقابت گوگل با ساخت و پشتیبانی زبان GO مشکلاتی که در سایر زبان ها بود را برطرف و بهبود داده و خود از این زبان در بسیاری از پروژه های داخلی خود استفاده میکند . حمایت عظیم گوگل از یک پروژه باعث موفقیت آن در دنیا میشود.

در گذشته زبان جاوا محبوبیت بسیار بالایی داشت این زبان امروزه به دلیل سختی که دارد در میان کدنویسان در محبوبیت پایین تری قرار میگیرد و میدان به رقبای تازه نفس خود داده است در صورتی که بیش از ‍۱۰ سال از زبان Go می گذرد بد نیست بدانید که شرکت های بزرگی هم به آن اعتماد کرده اند شرکت هایی در ایران مانند اسنپ که BackEnd خود را با دانش سطح بالایی که برنامه نویسانش دارند تولید کرده اند . اصولا در نرم افزارهای ابری و تحت وب موضوع همزمانی بخش جدانشدنی آن است و چه چیزی از Go برای ساخت برخی از برنامه ها که مشکل ترافیک بالا و درخواست های همزمان را دارد ! زبان Go مدیریت بهینه از حافظه دارد و به خوبی  thread های همزمان را اجرا میکند به خوبی از معماری چند هسته ای پردازنده ها بهره میگیرد و سرعت اجرای زیادی دارد ضمن اینکه وابسته به هیچ واسط یا ماشین مجازی برای اجرایش ندارد. 

multi thread

از طرفی موضوع چند نخی از قابلیت هایی خوبی است که در ساخت برخی پلتفرم ها مانند سیستم های بانکی و مالی  یا صرافی ارز دیجیتال ضروری است هر چند با وجود اینکه بسیاری تصمیم به انتخاب زبان پایتون می گیرند اما ذاتا موضوع cuncurrency در پایتون به صورت بومی وجود ندارد و با برخی افزونه ها اضافه میشود اما به هیچ وج کارایی خوبی ندارد شما میتوانید در PHP هم چند نخی هم داشته باشید که بدتر از پایتون میشود .

اما خوب است بدانید که Go فریم ورک های بسیار قدرتمندی مثل Gin و Echo دارد که برای رد و بدل وب سرویس ها و ساخت پلتفرم های اینترنتی استفاده میشود و بسیاری از ساختارهای مورد نیاز شما را مانند لاراول فراهم میکند.

جالب است بدانید که استفاده از Go صرفا به جهت ساخت میکرو سرویس ها است نه کل سرویس و این دست توسعه دهنده را برای استفاده از سایر فریم ورک ها و زبان ها باز میکند. مثلا شما میتوانید برخی از فرایند های عضویت و ثبت اطلاعات کاربران و یا مدیریت تیکت ها را در لاراول داشته باشید اما بخش معاملات را در میکروسرویس که با زبان Go نوشته است اجرا کنید و نتایج آن را از طریق سیستم های صف مانند Kafka یا rest api با نرم افزار اصلی که با لاراول است تبادل کنید.

ضمنا روش های دیگری جهت تبادل اطلاعات میان اپلیکیشن اصلی و میکرو سرویس میتواند با gRPC که سرعتی چند برابری به نسبت Rest Api دارد برقرار کنید و کلیه اطلاعات را در قالب Json دریافت و ارسال نمایید . زبان Go ذاتا یک زبان سیستمی است و صرفا برای وب یا سرویس نیست شما میتوانید این زبان محبوب را در ساخت روباتیک هم استفاده نمایید چون کارایی شبیه به زبان C دارد.

آموزش ساخت میکرو سرویس در زبان Go با استفاده از فریم ورک Gin بسیار ساده است در پایین شما نه تنها نحوه ساختار Gin را می شناسید بلکه یک نمونه جالب از CI/CD هم با پلتفرم semaphoreci هم آموزش می گیرید . برای دانلود نمونه کد در Github پروژه آموزشی https://github.com/TomFern/semaphore-demo-go-gin سر بزنید.

با شناخت زبان GO از خود می پرسید که چگونه با آن پلتفرم تحت وب ایجاد کنم که سرعت و کارایی فوق العاده بالایی داشته باشد به نظر من استفاده از زبان Go بسیار مناسب تر از سایر زبان ها برای دومین زبان یا شاید زبان اصلی برنامه نویسی شماست اگر شما برنامه نویس PHP یا ASP یا python یا Node.js هستید بدانید که هیچ یک به Go نخواهند رسید. دلیل این موضوع هم این است که زبان Go در نهایت انتخاب حرفه ای ترین ها است .

در یکی از تجربه های خوبی که از زبان Go داشتم با نرم افزار متن بازی به نام Gitea آشنا شدم که با Go نوشته شده بود و از یک فریم ورک به نام CHI استفاده میکرد جالب است که زبان GO را میتوانید برای نوع نرم افزاری مثل ویندوزی یا لینوکسی یا سروری استفاده کنید همچنین جهت مدیریت پایگاه داده XORM نیز جزو انتخاب پروژه gitea بود.

پس برای یادگیری یک زبان و تکنولوژی جدید انتخاب خیلی ساده است و آن فقط Go می باشد

 

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید