چه مواردی در طراحی سایت چند زبانه باید مورد توجه باشد؟

طراحی سایت چند زبانه برای افراد و شرکت هایی مناسب می باشد که قصد دارند محصولات و خدمات خود را به مشتریان و کاربران غیر ایرانی و افرادی که فارسی زبان نیستند ارائه دهند. همچنین بسیاری از شرکت های بزرگ داخلی به منظور رونق کسب و کارهای خود و همچنین فروش محصولات و ارتباط بین المللی با دیگر شرکت های همسایه در بیرون از مرزهای کشور علاقمند هستند تا محتواها و خدمات خود را به چندین زبان زنده دنیا ترجمه کرده و آن را در درون سایت خود قرار دهند تا مورد توجه و خوانده شدن افراد خارجی هم قرار بگیرد. اما انجام این کار یعنی طراحی سایت چند زبانه به آسانی انجام نمی شود و باید چندین نکته بسیار مهم را مورد توجه قرار دهید که در ادامه انجام این روش را توضیح خواهیم داد. اما قبل از شروع به ذکر نکات لازم است بدانید که بالغ بر 7000 زبان زنده در دنیا وجود دارد که عموما بر مبنای تجارت بین کشورها فقط چندین زبان مورد توجه وب سایت داران قرار می گیرد که می توان به زبان های انگلیسی، فرانسوی، چینی، عربی و ... اشاره کرد. تمامی زبان ها به هنگام نوشتار یا به صورت چپ چین و یا به صورت راست چین می باشند. اگر زبان مورد نظر نزدیک به فارسی و از راست به چپ باشد، در هنگام طراحی سایت چند زبانه کار ما را راحت تر خواهد کرد که یک نمونه بارز آن زبان عربی است. اما زبان های لاتین نیازمند طراحی یک لایه ظاهری دیگر می باشد که نوشتار را چپ چین کند. 

پرچم کشورهای مختلف

مدیریت یکپارچه زبان در طراحی سایت چند زبانه 

ایجاد یک محیط کاملا یکپارچه برای طراحی سایت به چندین زبان بسیار اهمیت دارد. در صورتی که نتوانید آن را درست اجرا کنید، سایت شما حالت منفرد خواهد گرفت و گسستگی بین زبان ها به وجود خواهد آمد که کنترل و مدیریت وب سایت را دچار مشکل خواهد کرد. به عبارتی کاربر را به سمت خود جذب نخواهد کرد و به سرعت سایت شما خالی از کاربر خواهد شد و رتبه خوبی در گوگل نخواهد گرفت. 

پرچم کشوارهای مختلف به دور کره زمین

ابزارهای مورد نیاز برای طراحی سایت چند زبانه

برای انجام این کار می توان از سیستم های مدیریت محتوا برنامه های کاربردی زیادی نظیر وردپرس، جوملا و ... استفاده کرد. اگر جز برنامه نویسان سایت هستید با استفاده از لاراول یکی از فریم ورک های زبان برنامه نویسی PHP می توانید قابلیت چندین زبان را برای سایت خود برنامه نویسی و کد نویسی کنید. 
امکان ساخت سایت چند زبانه در زیر شاخه
استفاده از زیر شاخه  webine.ir/en یا زیر دامنه en.webine.ir برای طراحی و اجرای سایت به چندین زبان قابلیت اجرایی دارد. هر روشی که برای طراحی سایت به وجود می آید عیب ها و مزیت های مخصوص به خود را دارا می باشد. از مهمترین مزیت های استفاده از این روش در طراحی سایت، بهبود رنکینگ سایت در موتور جستجو گوگل می باشد. البته این روش یکی از عامل های بهبود سئو سایت توسط گوگل می باشد که حتما باید توسط یک برنامه نویس حرفه ای تولید و کد نویسی شود تا رنکینگ خوبی را برای سایت شما به وجود آورد.

مردم دنیا با زبان های متفاوت

هزینه لازم برای طراحی سایت چند زبانه

قطعا انجام این کار برای سایت هزینه هایی را در بر خواهد داشت که به طور قطع قابل محاسبه نخواهد بود. عموما شرکت های زیادی وجود دارند که طراحی سایت به چندین زبان را انجام می دهند و هر یک از روش های خاصی این کار را انجام خواهند داد و با توجه به امکاناتی که به سایت اضافه می شود و همچنین مدت زمانی را که برای انجام این کار صرف شده است، جز مهمترین فاکتورها در هزینه طراحی سایت چند زبانه می باشد. طراحی این نوع از سایت ها همانطور که گفته شد یا از طریق سیستم های مدیریت محتوا و یا از طریق برنامه نویسی انجام می شود و قطعا این دو روش با توجه به میزان اهمیت سایت از لحاظ مدیریتی، امنیتی و ... هزینه های خود را دارا می باشد. عامل دیگر در قیمت گذاری، چپ چین و یا راست چین بودن زبان می باشد. اگر زبان مورد نظر به فارسی نزدیک باشد و نیاز به لایه های ظاهری بیشتری نداشته باشد، قطعا هزینه آن کمتر خواهد بود. زبان عربی نسبت به زبان انگلیسی برای سایت های به زبان فارسی هزینه کمتری خواهد داشت. به طور تقریبی می توان گفت اضافه کردن یک زبان دیگر به سایت شما به طور حدودی بین 15 تا 35 درصد افزایش قیمت خواهد خورد. 

ایجاد گزینه برای تغییر زبان در وبسایت

داشتن یک گزینه برای تغییر زبان در یک سایت بسیار مهم می باشد. اگر سایت شما این قابلیت را نداشته باشد عملا شبیه به یک سایت معمولی فارسی خواهد شد. با توجه به نحوه طراحی سایت می توانید این گزینه تغییر زبان را در تمامی قسمت های مختلف سایت قرار دهید. اما به دلیل اینکه بیشتر سایت ها و برنامه های کاربردی کامپیوتر منوها و ابزارک های خود را در قسمت بالایی قرار می دهند، عموما قرار دادن این گزینه در بالای سایت و قسمت چپ و راست می تواند انتخاب خوبی باشد. گزینه تغییر زبان در طراحی سایت چند زبانه میتواند با نشان دادن پرچم آن کشور باشد و بهتر است نوشتار آن با رنگی باشد که نسبت به بکگراند سایت خوانایی داشته باشد و به وضوح دیده شود. اگر تعداد زبان در سایت بیش از پنج زبان متفاوت باشد، می توان از حروف همان کشور به صورت لیست در منو سایت استفاده کرد. 

لیست زبان های دنیا

عملیات ریدایرکت در سایت چند زبانه

برای افزایش بازدید از سایت باید کاربران را در اولویت قرار دهید. عملیات ریدایرکت کردن در طراحی سایت چند زبانه بسیار پر اهمیت بوده و اگر به درستی اجرا شود قطعا بازدیدکنندگان و خوانندگان سایت شما را افزایش خواهد داد.
در وب سایت های چند زبانه باید از ریدایرکت کردن اجتناب کرد؛ به این معنی که اگر فردی در سایت شما در حال خواندن مطالب در صفحه ای خاص می باشد، با تغییر زبان دوباره به همان صفحه مورد نظر بازگردد. بسیاری از سایت ها به هنگام تغییر زبان به صفحه اصلی یا همان Home برگشت داده می شوند که این کار باعث سردرگمی کاربر سایت خواهد شد.

تفاوت زبان ها

علاوه بر این نکات، عوامل بسیار زیاد دیگر در طراحی سایت دو یا چند زبانه وجود دارد که توجه به هر یک از آنها باعث بهبود رتبه سایت شده و کاربران را به سایت شما جذب خواهد کرد. تمامی این موارد در طراحی سایت توسط تیم قدرتمند ما با کوچکترین جزئیات انجام شده و می توانید چند زبانه کردن سایت خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به تیم مجرب و کارآزموده ما بسپارید. 
 

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید