آموزش راه اندازی git server در ویندوز

 

 

How to set up git server on local network (Windows tutorial)

به جرات میتوان گفت که Git برترین سیستم مدیریت نسخه در دنیا است و معروف ترین سرور ارائه دهنده خدمات Git به صورت آنلاین همgithub  نام دارد از دیگر سرویس های پرطرفدار به Gitlab  هم میتوان اشاره کرد این وب سایت ها به طور کلی برای پروژه های خصوصی دارای محدودیت هایی هستند  که نیاز به پرداخت هزینه دارد ، هر چند gitlab این سرویس را به صورت رایگان و نامحود ارائه میکند اما به دلایل استراتژیکی میتوان گفت بهتر است که سرور git  را در شبکه داخلی راه اندازی کرد در ایران سیستم عامل اول برنامه نویس ها ویندوز است و در این آموزش روش راه اندازی git server را در یک شبکه داخلی مانند شبکه Lan شرکت  یا محل کار خود را به شما کاربران وبینه آموزش می دهم.
طی چند روز گذشته به دلیل اختلالاتی که در شبکه اینترنت و دسترسی به برخی از سایت های خارجی به وجود آمد سرویس gitlab به مشکل خود و من تصمیم گرفتم که سرویس مدیریت نسخه گیت را در شرکت به صورت داخلی راه اندازی کنم.

مراحل انجام کار :

1-    ابتدا Git را از سایت اصلی ان دانلود کنید و بعد از نصب در یکی از درایو ها مانند D  یک پوشه به نام دلخواه مثلا Git_server  ایجاد کنید.
2-    وارد پوشه  Git_server شوید و دستور زیر را وارد کنید

git folder

git init webine.git --bare

bare

شما میتوانید به جای webine.git  نام  پروژه مورد نظر خود را ثبت کنید یا اینکه .git  را از عنوان پروژه حذف کنید
تبریک میگویم شما Git Server  را به همین سادگی راه اندازی کردید

مرحله دوم ایجاد clone از git server 


حالا در یک محل دیگر در کامپیوتر خود مانند درایو E  یک از سرور ایجاد شده خود یک clone  بگیرد .

git clone D:/Git_server/webine.git 


توجه حتما Back Slash  ها در آدرس های ویندوز را به Slash  تغییر دهید مثلا D:\Git_server\webine.git را به D:/Git_server/webine.git تغییر دهید در دستور فوق هم من این کار را انجام داده ام.
تا اینجا من یک سرور محلی ایجاد کردم و در یک مسیر دیگر از Repository  ایجاد شده در سرور Clone  گرفتم و از این به بعد طبق آموزش کار کردن با دستورات git  میتوانم از سیستم مدیریت نسخه به صورت local استفاده کنم.

بعد از دستور فوق یک پوشه جدید با نام webine ایجاد میشود شما میتوانید فایل های پروژه خود را در این پوشه وارد کنید و با استفاده از نرم افزار github desktop سیستم کنترل نسخه را مدیریت کنید.

github desktop

سپس با رفتن به منوی Add Local Repository و با انتخاب پوشه جدیدی که در مرحله دوم ایجاد شده میتوانید تغییرات را کنترل و commit کنید

استفاده به صورت شبکه داخلی 


خوب اگر بخواهید این کار را در شبکه انجام دهید به صورتی که دیگر کامپیوترها به آن دسترسی داشته باشند باید ابتدا پوشه Git_server را Share  کنید

و سپس در Control Panel  وارد مسیر زیر شده Control Panel > Network And Sharing Center > Change advanced sharing settings و گزینه turn on network discovery را تیک بزنید.

sharing


تا اینجا هم زمینه های مربوط به اشتراک گذاری سرور ایجاد شده را فراهم کردید . حالا میخواهیم در شبکه داخلی از پروژه webine.git  یک clone  بگیرد.
ابتدا مطابق نامی که کامپیوتر سرور دارد یک مسیر به شکل زیر باید در نظر بگیرد

git clone //VAHID-PC/gitserver/webine.git

فراموش نکنید که \ را به / تغییر دهید.


 
    مطالبی که به شما پیشنهاد میشود
    عضویت در خبرنامه
    صرفا جهت اطلاع رسانی و مقالات جدید