بایدها و نبایدها در طراحی سایت

بایدها و نبایدها در طراحی سایت ، عواملی که باعث افزایش بهره وری و کیفیت در طراحی سایت میشوند کدامند ؟ و چرا باید در هنگام طراحی سایت مورد توجه طراح قرار بگیرد.
به طور کلی مجموعه کارهایی که باید انجام شود به چند دسته تقسیم میشود.
 انتخاب یک CMS مناسب
انتخاب یک فریم ورک CSS  
استفاده از تجربه موفق و برای پروژه های جدید
CMS ها نقش پنهانی در سایت ها دارد فقط میتوان گفت سایت داینامیک است اما در این مقاله سعی بر این دارم که به بخش بصری یا UI در طراحی سایت بپردازم. این بخش که به Frontend  هم معروف است نقش ارتباط با کاربر را دارد و برنامه های پیچیده و تودرتو را برای به شکلی زیبا و مرتب نمایش میدهد.این بخش در مرورگر های مختلف به طور یکسان دیده نمیشود مثلا قبل از 9 IE اکثر افکت ها را اجرا نمی شون و با Html 5 , css3  به خوبی کار نمیکنند ، برای حل این مشکل ابزارهایی مانند Gulp  و Rework  تولید شده اند حتی آزمایشگاه های تست و تنظیم مانند Babel  یا Kohana از عملکرد کد های شما را تضمین میکنند تولید شده اند و هرچند که معمولا در پروژه های معمولی این همه دقت به کار برده نمیشود و معمولا طبق یک چارچوب مشخص میتوان با خیال راحت طراحی را انجام داد مثلا Bootstrap  به عنوان یک چارچوب استاندارد است که در پروژه را در یک قالب مشخص قرار میدهد و امکانات واکنش گرایی را به سایت اضافه میکند.
بعد از پایان برنامه نویسی با فایل های ریز و درشتی از js ,css  روبرو میشویم که در هنگام بالاآمدن سایت مجبور است لود شود و از نظر تکنیکی کار جالبی نیست . از نظر SEO  هم اگر فایل های js,css  در یک فایل Minify شوند بهتر است و موجب افزایش سرعت لود و پردازش میشود در این راستا روش های مختلفی وجود دارد مثلا در وردپرس از افزونه Better WordPress Minify میتوان استفاده کرد اما در روش دیگر که خیلی حرفه ای تر است استفاده از Gulp  است .
انتخاب رنگ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در سایت های رسمی چند رنگ که در طیف مشخصی قراردارند میتوانند زیبایی خیره کننده ای را ایجاد کنند متاسفانه در این صنعت در ایران از شیوه های سنتی خیلی زیاد استفاده میشود و این باعث میشود که خروجی چندان جالبی از پوسته یا Templete دیده نمیشود بهتر است از فرد با تجربه ای که با گرافیک و طراحی سروکار دارد استفاده شود تا چیدمان و انتخاب رنگ ها به خوبی انتخاب شوند.
تست کیفیت در سایت طراحی شده مهم است استفاده از ابزارهای رایگان مانند html validator یا css validator شما را در بازبینی و بررسی خطا ها کمک میکند این خطا ها که در شاید در ظاهر سایت دیده نمیشود اما ممکن است در برخی از مرورگر ها نادیده گرفته نشوند و قسمت حاوی خطا به کلی بهم ریخته دیده شود. از نظر SEO  هم نداشتن این قبیل خطا ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
استفاده بهینه از ابزارها باید به خوبی در نظر گرفته شود. فرض کنید پروژه طراحی سایت اگر قرار است فلان افکت ها و فلان ابزارها را داشته باشد اصلا این به معنی سنگین شدن نیست ، استفاده بهینه از ابزارها نه تنها موجب کاهش کیفیت بلکه موجب بالا رفتن کارایی و قابلیت ها میشود و از نظر کاربران خوشاینده و با ارزش است.
و در پایان استفاده از تجربه های موفق میتواند نمونه کارهای درخشانی را برای شما خلق کند.
 

    مطالبی که به شما پیشنهاد میشود