مراحل طراحی سایت حرفه ای و موفق به چه صورت است؟

آگاهی از مراحل طراحی سایت چه شما خودتان تصمیم به طراحی سایت بیزینستان را داشته باشید و چه زمانی که این کار را به مجموعه متخصص طراحی سایت سپرده باشید، موضوع مهمی است. چرا که در این صورت شما با آگاهی بیشتری شروع به ساخت سایتتان می‌کنید و در تمامی مراحل دید کلی نسبت به مرحله بعدی دارید. علاوه بر اینکه به طور کلی طراحی سایت تقریبا یک فرآیند پیچیده است و آگاهی از اینکه از کجا باید شروع کنید، نکته بسیار مهمی است. از طرفی هم امروزه داشتن یک سایت حرفه‌ای برای هر کسب و کاری ضروری است.

در این مقاله می‌خواهیم با تشریح مراحل اساسی و ضروری برای طراحی سایت خود به شما در این زمینه کمک کنیم.

برای طراحی سایت از کجا باید شروع کنیم؟

ما همیشه میگیم قدم اول برای انجام هر کاری سخت‌ترین و البته مهم‌ترین گام است. چرا که نحوه انجام و سرنوشت نهایی هر کاری را قدم اول تعیین می‌کند. پس آگاهی از اینکه برای طراحی سایت از کجا شروع کنیم، مهم‌ترین و اولین اقدامی است که برای طراحی سایت باید انجام دهیم.

تعیین هدف اصلی سایت

اما اولین قدم برای ساخت سایت این است که تصمیم بگیرید وب سایت شما در مورد چیست؟ موضوع و حوزه کاری سایت شما در چه حوزه‌ای قرار می‌گیرد. در واقع هدف از ساخت و راه‌اندزای سایت چیست؟ هدف وبسایت نقش کلیدی در انتخاب روش و نحوه طراحی سایت دارد. برای رسیدن به هدف موردنطرتان می‌توانید با این سوال که چرا می‌خواهید اقدام به راه‌اندازی سایت کنید؛ شروع کنید. اینکه آیا هدفتان از طراحی سایت کسب درآمد و افزایش فروش برندتان هست یا فقط می‌خواهید فضایی برای نمایش نمونه کارهای خود تبلیغ یک رویداد یا انتشار اخبار و محتواهای بلاگی فراهم کنید.

تعیین مخاطبان هدف سایت

بعد از تعیین هدف، با تحقیق و بررسی مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. اینکه چه افرادی قرار است از سایت شما دیدن کنند، در چه محدوده سنی قرار دارند؟ اگر حوزه کاری شما B2B است، چه کسب و کارهایی مخاطب هدف هستند. برای پیشبرد بهتر سایت می‌توانید مستقیما با مخاطبان خود صحبت کنید و محصولات، محتواها و نکاتی که آنها برای حوزه کاری شما در نظر دارند، بدست آورید. شما باید در تمام مراحل طراحی سایت و حتی پس از آن همواره هدف و همچنین مخاطبان خود را مرور کنید تا از مسیر و خط اصلی خود خارج نشوید.

حال در ادامه بیایید به اهداف چند نوع مختلف وب سایت نگاه کنیم:

قبل از آن باید بدانیم چند نوع سایت داریم که انواع سایت عبارت است موارد زیر:

  1. فروشگاه اینترنتی
  2. سایت نمایشگاهی
  3. سایت شرکتی
  4. سایت خبری و بلاگی

سایت فروشگاه اینترنتی

سایت های فروشگاهی که به آنها فروشگاه اینترنتی یا سایت تجارت الکترونیک هم گفته می‌شود، سایت‌هایی هستند که برای فروش خدمات یا محصولات به صورت آنلاین استفاده می‌شوند. این سایت‌ها یک فروشگاه آنلاین هستند که کاربران آن به راحتی می‌توانند از هر کجا محصول و یا خدمات موردنظر خود را تهیه کنند. یک فروشگاه آنلاین خوب باید رابط کاربری آسانی داشته باشد و به کاربران خود این امکان را می‌دهد که به راحتی در سایت جستجو کرده و محصولات و خدمات موردنیازشان را با اطلاعات کامل پیدا کنند. بنابراین هدف اصلی طراحی سایت فروشگاهی تشویق بازدیدکنندگان به خرید است.

سایت نمایشگاهی

ممکن است یک مجموعه‌ای مانند شرکتهای ساختمانی، برای نمایش نمونه کارها و پروژه های انجام داده خود اقدام به طراحی سایت کند. این سایت‌ها در واقع به عنوان یک نمونه کار آنلاین برای بازدیدکنندگان برای بررسی و ارزیابی آن به نمایش گذاشته می‌شود. بنابراین هدف این سایت‌ها، ارائه نمونه کار به گونه‌ای است که درک و تعامل برای کاربر با نمونه کار آسان باشد.

وب سایت شرکتی

سایت شرکتی به عنوان نماینده آنلاین بیزینس‌ها و شرکت‌ها عمل می‌‌کند. بازدیدکننده با بازدید از این سایت می‌تواند اطلاعات کاملی راجع به پیشینه شرکت، عوامل، مدیریت، محصولات و خدمات این مجموعه آشنا شود. هدف از طراحی چنین سایتی، آشنا کردن و کسب اعتبار از طریق مراجعه بازدیدکنندگان است.

وب سایت خبری و بلاگی

سایت خبری به عنوان رسانه‌ای برای انتشار اخبار روز در زمینه های مختلف به کار می‌رود. در نتیجه بازدیدکنندگان آن عموم مردم و یا افراد خاصی مرتبط با موضوع اخبار هستند. هدف از طراحی چنین سایتی ارتباط با مخاطبین از طریق اخبار و مطالب سایت است.

سپس بعد از تصمیم گیری و بررسی هدف و مخاطب هدفتان، نوبت به انتخاب نحوه طراحی سایت فروشگاهیتان می‌رسد.

انتخاب روش طراحی سایت

هنگام انتخاب یک پلتفرم و بهترین روش برای طراحی وبسایت خود، باید در نظر بگیرید که کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌‌ها برای رسیدن به هدف سایت شما موردنیاز است. سیستم‌های مدیریت محتوا و CMS ها ابزارهایی هستند که می‌توانند به شما در طراحی، انتشار و سفارشی‌سازی وب سایتتان کمک کنند بدون اینکه نیازی به کدنویسی کل سایت باشد. استفاده از cms ها برای طراحی سایت، روند طراحی و راه‌اندازی سایت را سرعت می‌دهد اما برای همه سایت‌ها بهترین انتخاب نیست. به طور کلی برای طراحی سایت روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

انتخاب هر کدام از این روش‌ها بسته به نوع و هدف سایت دارد و هر کدام مزایای مربوط به خود را دارند. به عنوان مثال طراحی سایت با وردپرس خیلی ساده تر و سریعتر است و هزینه کمتری هم دارد. اما خب برای همه سایتها از جمله سایت های بزرگ و پر محتوا که مخاطبان زیادی هم دارد و امنیت سایت از مهم ترین اولویتهای سایت به شمار می‌رود، انتخاب مناسبی نیست.

انتخاب و طراحی چیدمان سایت

اکنون که روش و بهترین پلتفرم طراحی سایت خود را انتخاب کردید، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید ظاهر سایت شما به چه صورت باشد و محتوای شما با چه چیدمانی در سایت قرار بگیرد. به این منظور می‌توانید با بررسی سایتهای موفق در حوزه کاری خود، ایده گرفته و در نهایت طرح نهایی خود را طراحی کنید و سپس این طرح را به طراح سایت خود تحویل دهید که با توجه به نوع روش طراحی سایت می‌توانند با صفحه سازی مانند المنتور پیاده شود یا اینکه به صورت اختصاصی برنامه نویسی شود.

تهیه و تولید محتوای سایت

پس از طراحی نوبت تهیه و تولید محتوا است. محتوایی که در سایت انتشار می‌دهید تاثیر بسیاری در سئوی سایت و افزایش ترافیک وبازدید سایت دارد. در واقع یکی از راه های متمایز کردن سایت، استفاده از محتوای منحصربفرد و برند است. استفاده از تصاویر و محتوای یونیک بسیار مهم است. هنگام انتخاب المانهای طراحی هم توجه بسیاری به هویت برندتان داشته باشید.

هنگام تولیدمحتوا به اهمیت کیفیت نسبت به کمیت توجه داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید به جای پرکردن صفحه از محتوای زیاد و خسته کننده از تصاویر با کیفیت یونیک محتوای خود را بسیار جذاب کنید. این موضوع بخصوص برای سایتهای فروشگاهی اهمیت بسیاری دارد. استفاده از تصاویر خودتان در جلب اعتماد مشتری بسیار مهم است. بنابراین نحوه برنامه ریزی برای تولید محتوای سایتهای مختلف هم بسته به نوع سایت و هدف آن دارد.

حال تا به اینجا به صورت کلی مراحل طراحی سایت را بیان کردیم. اما ببینیم نحوه طراحی سایت اختصاصی در وبینه به چه صورت است:

مراحل طراحی سایت اختصاصی

مراحل طراحی سایت در وبینه به صورت زیر است:

1.بررسی حوزه و هدف سایت موردنظر مشتری

2.شناخت نیازها و بررسی نکات کاربردی راه اندازی سایت

3.ارائه نمونه کار و نمونه سایتها در حوزه کاری سایت مشتری

4.طراحی وایرفریم سایت موردنظر مشتری

5.بستن قرارداد و توافق سر هزینه و زمان تحویل

6.تحویل سایت و ارائه آموزشهای لازم توسط تیم وبینه

تیم وبینه مجموعه‌‎‎ای از حرفه‌ای ترین برنامه نویسان  است و شما با خیال راحت می‌توانید صفرتاصد طراحی سایت خود را به آنها بسپارید. برای کسب اطلاعات کامل هم می‌توانید با شماره تماس های این مجموعه تماس بگیرید.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید