نسخه RTL فریم ورک Bootstrap 4

Bootrstap 4 جزو مدرن ترین فریم ورک های CSS جهان است که در حال حاضر توسط برنامه نویسان زیادی استفاده میشود اکثر طراحی وب سایت ها از این فریم ورک استفاده میکنند . من (وحید الوندی) برای استفاده از یک راست چین خوب خیلی تحقیق کردم و گزینه های زیادی را هم پیدا کردم که هر کدام به نوعی مشکلاتی داشتند . از این رو بهترین گزینه از نظر من باید به صورتی باشد که نسخه اصلی bootstrap را طبق شیوه صحیح آن استفاده شود و مورادی که باید تغییر کند توسط یک بازنویسی از طریق یک فایل RTL انجام شود . به طور مثال در این روش به صورت زیر عمل میشود 

bootstrap 4 rtl


همچنین باید در head وب سایت به این صورت عمل کنید


طبق مثال فوق نسخه اصلی بوت استراپ فراخوانی شده و بعد از آن هم نسخه راست چین شده فراخوانی میشود .

مزیت این روش نسبت به روش هایی که کل فایل bootstrap.css را با هک های مختلف راست چین میکنند چیست ؟

فریم ورک bootstrap بر اساس SCSS نوشته شده و برنامه نویس ها با استفاده از کامپایلر SCSS میتواند هر تغییری را روی هسته اصلی وارد کنند به طور مثال کل تنظیمات فریم ورک در یک فایل در مسیر bootstrap\scss شما می توانید فهرست همه ماژول ها را به تفکیک ببینید مانند 

_alert.scss

_badge

_breadcrumb

....

در پروژه های بزرگ لازم است کهه تغییراتی در ساختار اصلی وارد شود بهترین کار این است که که کامپایلر هایی مانند Gulp یا Webpack فایل اصلی Bootstrap.scss را اجرا کنید و بر اساس تغییراتی که سورس وارد شده نسخه اختصاصی css خود را تولید کنید . مزیت اصلی این روش راست چین سازی این است که شما طبق اصول و استانداردهای اصلی bootstrap میتوانید فایل های SCSS را تغییر دهید و دست برنامه نویس ها باز است.

بخشی از قسمت های که راست چیست شده است ؟

سیتسم Grid : یکی از بخش های مهم این فریم ورک سیستم Grid است ک بعد از راست چین سازی بدون مشکل استفاده کنید

Button-group : این بخش معمولا در اکثر راست چین سازها مشکل دارد اما در این نسخه بدون مشکل کار میکند

زیرمنو ها : در dropdown menu این قسمت هم در این راست چین ساز به خوبی کار میکند 

هدف اصلی این نسخه : 

این نسخه به صورت متن باز منتشر شده است و برای کمک به برنامه نویسان ایرانی توسعه یافته است و در صورتی که باگ یا مشکی را در آن پیدا کردید در قسمت issuse های سایت github به ما گزارش دهید.

دانلود از Github

https://github.com/vahidalvandi/bootstrap4-rtl

 

خبر خوب دیگر اینکه در نسخه  Bootstrap 5  موضوع  RTL  به صورت رسمی منتشر خواهد شد و امیدواریم که روزی بتوانیم انواع قالب های بوت استراپ را به سادگی در حالت RTL استفاده نماییم.

محمدحسینآذر 30، 1398

سلام. در قسمت btn-group-vertical مشکل دارد.
مدیر سایتدی 03، 1398

سلام اگر امکان دارد . مشکل را در github مطرح کنید