وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA چیست؟

از آنجا که برندها موثرترین راه را برای رسیدن به کاربران و خریداران از طریق وب سایت های خود پیدا کرده اند، از این رو برای کسب سود بیشتر و پشت سر گذاشتن رقبای خود به فکر طراحی اپلیکیشن های تلفن همراه افتاده اند. این امر چالش های جدیدی را برای برندها ایجاد کرده است تا بهترین راه حل را برای ایجاد یک تجربه تلفن همراه کاربرپسند پیدا کنند که در نتیجه کار آنها در هر سفر مشتری آسان تر خواهد شد.  

اپلیکیشن وب پیش رونده یا PWA

تا به امروز اپلیکیشن های وب بخش اساسی وضعیت کسب و کار اکثر شرکت ها و برندها بوده اند، چرا که آنها به توسعه دهندگان اجازه می دهند وب سایت های پویا و بصری بیشتری ایجاد کنند تا به طور موثر به کاربران بیشتری دسترسی داشته باشند. با این حال، این نوع وب در حال حاضر به اندازه کافی جوابگو نیست، بنابراین نسل جدیدی از اپلیکیشن ها در دو سال گذشته به وجود آمده اند، به نام اپلیکیشن وب پیش رونده ( PWA). یک نسخه پیشرفته تر از وب سایت است و ویژگی هایی که به طور کلی با اپلیکیشن های تلفن همراه مرتبط هستند را ارائه می دهد و کاربران مجبور نیستند برای استفاده آنها را از فروشگاه اپل یا اندروید دانلود کنند.

وب_اپلیکیشن_پیش_رونده _PWA

اپلیکیشن های وب برنامه هایی هستند که در مرورگرها عمل می کنند و برای همه دستگاه ها، از جمله دسکتاپ و تلفن همراه طراحی شده اند. آنها معمولا با زبان های برنامه نویسی فناوری وب مانند HTML ،CSS و جاوا اسکریپت ساخته شده اند. PWA ها بسیار شبیه به برنامه های منظم وب هستند، اما با این وجود چند تفاوت مهم بین این دو وجود دارد. برجسته ترین شرکت های حال حاضر دنیا نیز از PWA استفاده می کنند، برخی از این شرکت ها عبارتند از: Flipkart ،Instagram ،Spotify ،Telegram، توییتر، فیس بوک و اوبر.

به طور کلی، PWA ها را می توان به عنوان یک نوع اپلیکیشن وب تعریف کرد اما با ویژگی های اضافی که تجربه کلی کاربر را بهینه می کند. PWA ها ترکیب کاملی از یک اپلیکیشن وب و تلفن همراه را ارائه می دهند و هدف آنها این است که دسترسی مخاطبان زیادی را به دستگاه ها و سیستم عامل های متعدد فراهم کنند. توسعه PWA بر ارائه تجربه کاربر مشابه با اپلیکیشن  های بومی با کارایی بالا متمرکز است و از جمله مزیت های دیگر آن در دسترس بودن در چندین دستگاه و سیستم عامل ها تنها با یک قطعه کد و همانطور که گفته شد لازم نیست آنها را از فروشگاه خاصی دانلود کرد. در حالی که اپلیکیشن های بومی به طور خاص برای یک سیستم عامل طراحی و ساخته می شوند و نیاز به چندین پایگاه داده دارند تا بتوانند بر روی دستگاه های دیگر کار کنند، PWA ها فقط به یک پایگاه داده برای دسترسی به انواع مختلف دستگاه ها و سیستم عامل ها نیاز دارند.

به طور خلاصه، PWA ها را می توان به عنوان یک فرمت از یک اپلیکیشن وب نام برد که می تواند به صفحه اصلی تلفن شما اضافه شود و در کنار سایر برنامه های بومی در دسترس قرار گیرند. این کار با استفاده از فناوری های وب مشترک مانند HTML ،CSS و جاوا اسکریپت، درست مانند یک اپلیکیشن وب ساخته شده است. با این حال، توسعه دهندگان همچنین باید یک فایل manifest برنامه وب را پیکربندی کنند که مشخص می‌ کند که آیا این اپلیکیشن قرار است به عنوان PWA اجرا شود یا خیر و چه آیکون هایی روی هوم اسکرین استفاده خواهند شد. یک سرویس وورکر نیز مورد نیاز است و ضروری است تا تجربه کاربر را بسیار شبیه به تجربه یک اپلیکیشن بومی ایجاد کنید. یک وب وورکر است که در جاوا اسکریپت نوشته شده و مستقل از صفحه وب اجرا می شود. این فایل مشخص می کند که چگونه برای رسیدگی به درخواست های وب، این درخواست ها را ذخیره کنید، دسترسی آفلاین ارائه دهید و پوش نوتیفیکیشن ها را مدیریت کنید.

مزایای PWA

داشتن PWA یک راه عالی برای به دست آوردن قابلیت های اپلیکیشن بومی به تجربه تلفن همراه شرکت است. و نه تنها این، بلکه مزایای متعددی نیز برای شما به ارمغان می آورد.

اولا، با توجه به نیازهای فنی خود اپلیکیشن وب حتی در شرایط کمتر بهینه سازی شده شبکه، PWA قادر به بارگذاری بسیار سریعتر خواهد بود. از آنجا که 53٪ از کاربران، یک سایت را اگر بیش حد زمان ببرد تا بارگذاری شود، ترک می کنند (به عنوان مثال بیش از 3 ثانیه)، پس سرعت سایت حرف اول را می زند و هر ابزاری که می تواند میزان تجربه تاخیر بارگذاری سایت را کاهش دهد به بهبود نرخ تبدیل کمک خواهد کرد.

دوما، بسته به دستگاه، کاربران گزینه ای برای دانلود این برنامه ها را به صفحه اصلی خود اضافه می کنند و دیگر نیازی نیست از وب سایت خارج شوند و برای دانلود به اپ استورها سر بزنند. بسته به مجوز داده شده،  PWA ها همچنین می توانند پوش نوتیفیکیشن ها را برای کاربران ارسال کنند.

تجربه کاربر بومی

PWA ها یک نگاه کلی و احساسی مشابه با اپلیکیشن های بومی ارائه می دهند. این امر می تواند شامل گرافیک با کیفیت بالا، یک تجربه کاربر بدون نقص و دسترسی آسان باشد. PWA ها می توانند از اکثر ویژگی های دستگاه بومی مانند پوش نوتیفیکیشن ها و آیکون های صفحه اصلی استفاده کنند. تفکیک اپلیکیشن های بومی از PWA ها سخت و دشوار است، در حالی که دومی زمان و تلاش کمتری برای ساخت نیاز دارد.

قابلیت دسترسی

از آنجا که PWA ها اپلیکیشن هایی هستند که در مرورگرهای بیرونی اجرا می‌ شوند، کاربران مجبور نیستند از یک اپ استور آنها را خریداری یا بارگیری کنند و بنابراین برخلاف یک اپلیکیشن محلی نیازی به فضای ذخیره سازی زیادی ندارند. PWA ها می‌ توانند به سادگی با استفاده از یک لینک نصب شوند، که همین امر میزان گام‌ های برداشته ‌شده توسط کاربران را کاهش خواهد داد تا آنها بتوانند تعامل راحت تری با اپلیکیشن داشته باشند. کاربران می ‌توانند این پیوندها را به یک آیکون در هوم اسکرین دستگاه خود تبدیل کنند، درست مانند یک اپلیکیشن بومی. علاوه بر این، به دلیل این که کارکنان خدمات PWA صفحات خود را با داده‌ های ذخیره‌ شده قبلی ذخیره می ‌کنند، کاربران می‌ توانند از اپلیکیشن وب حتی زمانی که ارتباط اینترنتی آنها بسیار ضعیف است هم استفاده کنند.

بهبود تعامل کاربر 

از آنجا که PWA ها ویژگی های بومی مانند پوش نوتیفیکیشن و آیکون های صفحه اصلی را ارائه می دهد، این خدمات آنها باعث می شود تا تعامل بهتری با کاربران داشته باشند. PWA ها می توانند کاربران خود را در مورد خدمات جدید مطلع سازند و از آنها بخواهند پیشنهادات خود را ارائه دهند، همین اقدامات کوچک موجب رضایت کاربران شده و نام تجاری این برندها را به خاطر بسپارند. این ویژگی های بومی مانند PWA به راحتی قابل شنیدن و دسترسی است و بنابراین تعامل کلی کاربر و شانس تعامل را بهبود می بخشد.

وب_اپلیکیشن_پیش_رونده _PWA

بروز رسانی های خودکار

یکی از مزایای قابل ‌توجه اپلیکیشن های وب پیش رونده، به روز رسانی خودکار خدمات است. کاربران نیازی به نگرانی در مورد به روز رسانی اپ خود به صورت دستی ندارند، چرا که همه چیز پشت صفحه اتفاق می ‌افتد. توسعه دهندگان اپلیکیشن های وب پیشرونده می‌ توانند به روز رسانی ها را از سمت سرور به اپلیکیشن های وب نصب‌ شده بر روی دستگاه‌ های افراد ارسال کنند. این کار به طور قابل ‌توجهی فرآیند ارائه بهترین تجربه کاربر با ویژگی‌ ها و خدمات به روز شده را بدون مجبور کردن آنها برای به روز رسانی اپلیکیشن خود تسهیل می ‌کند. همچنین برای توسعه دهندگان این روند سریع تر خواهد بود زیاد نیازی به صبر برای اپل یا گوگل برای تایید به روز رسانی های موجود در فروشگاه‌ های app ندارد. در عوض به روز رسانی ها را می توان بلافاصله و بی معطلی و بدون هیچ دوره انتظاری دریافت کرد. به محض اینکه کاربران اپلیکیشن را باز کنند، آخرین بروز رسانی بارگیری می‌ شود.

بهینه سازی 

از آنجا که PWA ها در مرورگرهای وب ساکن هستند، به راحتی برای بهینه‌ سازی موتورهای جست و جو برخلاف اپلیکیشن های بومی، طراحی شده اند. درست مانند اپلیکیشن های وب معمولی و یا وب سایت‌ ها، آنها می ‌توانند از مزایای SEO برای بهبود رتبه ‌بندی در نتایج جستجوی گوگل استفاده کنند.

کاهش کلی هزینه های توسعه

برخلاف اپلیکیشن های بومی، PWA ها بر تحویل رسمی به فروشگاه‌ های App تکیه نمی ‌کنند. این امر باعث می ‌شود که توسعه کلی آنها خیلی مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر از اپلیکیشن های تلفن همراه باشد در حالی که کیفیت و عملکرد را به خطر نمی ‌اندازد. این فرآیند به طور رسمی مجاز به ارائه برنامه شما در فروشگاه اپلیکیشن ها است اما زمان زیادی می گیرد و می ‌تواند یک عیب برای استراتژی بازاریابی شما باشد. هرچه برنامه شما سریع ‌تر برای استفاده در دسترس عموم قرار بگیرد، بازگشت سرمایه (ROI) شما بالاتر خواهد بود.

 PWA در مقابل اپلیکیشن بومی موبایل

با توجه به وجود برخی از نقاط ضعف که می تواند مانع پذیرش PWA شود، لازم است به بعضی از ویژگی های اپلیکیشن های بومی موبایل نیز نگاهی بیندازیم. این اپلیکیشن ها به خوبی طراحی می شوند و می توانند یک تجربه سریع و بصری جذاب ارائه دهد که از تمامی عملکردهای گوشی های هوشمند مانند دوربین یا GPS استفاده می کنند.

کاربران می توانند اطلاعات شخصی و پرداخت خود را در این برنامه ها ذخیره کنند بدون ترس از این که برنامه ها پس از چند روز اطلاعات آنها را حذف کنند، این ویژگی در اپلیکیشن های PWA نیز امکان پذیر است و تجربه خرید کارآمدتری را به کاربران ارائه می دهند. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است که مشتریان سه برابر بیشتر از اپلیکیشن ها نسبت به وب سایت ‌های تلفن همراه استفاده می‌ کنند، که همین امر نشان می ‌دهد اپلیکیشن های بومی و PWA یک ابزار موثر برای افزایش وفاداری مشتری هستند.

هم PWA ها و هم اپلیکیشن های بومی موبایل مزایای قابل توجهی را به کسب و کارها ارائه می دهند، بنابراین آنها نباید به هم دیگر محدود شوند. هر کدام نقش خاصی را در پیشبرد مسیر مشتریان ایفا می کنند و آنها را تشویق می کنند تا یک مشتری وفادار باقی بمانند و با توجه به رقابت با بسیاری از برندها و نیاز به سرمایه گذاری در تجارت الکترونیک، بهتر است تا آنجا که ممکن است پایگاه‌ های زیادی را پوشش دهند. 

تمام مفاهیمی که در اطراف وب موبایل وجود دارند تمایل دارند که با هم برای ارائه یک تجربه بهتر به کاربران گرد هم آیند. مردم بیشتر وقت خود را صرف کار با گوشی های هوشمند می کنند و از اپ های بومی استفاده می کنند. به همین دلیل، وب موبایل نیز در حال رشد است، بنابراین اگرچه PWA ها مزایای زیادی دارند، تعیین یک گزینه نسبت به دیگری کار دشواری است.

برای شخصی که منابع فنی یا بودجه‌ کافی برای استخدام توسعه دهنده ندارد، PWA می ‌تواند یک جایگزین خوب برای رسیدن به تمام کاربران باشد. در این حالت، هدف ارائه یک ابزار خواهد بود که به کاربران اجازه می دهد با توجه به بودجه مد نظرشان تجربه خوب و رضایت بخشی را به دست آورند. 

با اجرای هر دو اپلیکیشن PWA و بومی، شرکت‌ ها قادر به توسعه یک استراتژی جامع تلفن همراه خواهند بود که مشخص می کند چگونه مردم از گوشی هوشمند خود استفاده خواهند کرد و عملکرد اپلیکیشن ها را به حداکثر می‌ رساند.

آینده PWA

می توان گفت آینده از آن اپلیکیشن های PWA خواهد بود زیرا غول های تکنولوژی بزرگ از جمله مایکروسافت، گوگل، موزیلا و اپرا احساس مشابهی دارند و اظهار داشتند که اپلیکیشن های وب پیش رونده آینده را از آن خود خواهند کرد. اپل نیز نظر موافقی دارد و حرکت مثبتی را به سمت این جهت آغاز کرده است. علاوه بر این، این اپلیکیشن ها در سراسر جهان در تمامی سخت افزارها، دسکتاپ، لپ تاپ و دستگاه های تلفن همراه قابل اجرا هستند. بنابراین، شما می توانید مزیت رقابتی کسب و کار خود را با تبدیل شدن به یک متخصص در این زمینه کسب کنید و در بین رقبا پیشرو باشید.

توسعه اپلیکیشن وب پیش رونده در وبینه

علاوه بر طراحی سایت و توسعه اپلیکیشن های بومی و پلتفرم ها، توسعه دهندگان ماهر ما با توسعه اپلیکیشن های وب و عمدتا اپلیکیشن وب پیش رونده می توانند شما را همراهی کنند. همگام با مشتریان، ما نیازهای آنها را شناسایی کرده و در می یابیم که چه نوع توسعه ای متناسب با محصول و مخاطبان هدف آنها است و ایده های خود را به شکل یک محصول نهایی به آنها ارائه می دهیم. از کارشناسان توسعه ما مشورت بخواهید زیرا با این تکنولوژی روز دنیا آشنا هستند. یک شرکت توسعه وب در ارائه راه حل های حرفه ای برای توسعه اپلیکیشن های وب پیش رونده هستیم. ما می توانیم به شما کمک کنیم تا ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنید. با ما تماس بگیرید.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید