5 نکته مهم برای طراحی سایت آموزشی حرفه‌ای

یک وب‌سایت آموزشی با طراحی ایده‌آل که تمامی نکات اعم از نکات فروش، جذابیت سایت و تجربه کاربری خوب و همچنین سئو در آن رعایت شده باشد، فرصت خوبی برای برندسازی و حضور موثر در فضای اینترنت برای موسسه‌ها و آموزشگاه‌های آموزشی است. علاوه بر این رعایت این نکات در افزایش بازدید و فروش هر سایت آموزشی بسیار موثر است. برای رسیدن به این نکات باید شگرد مخفی وب‌سایت‌های آموزشی موفق را کشف کنید که علاوه بر ترافیک بالا هر بازدیدکننده‌ای را هم به خود جذب می‌کند. هنگام طراحی یک سایت آموزشی شما باید تمام مخاطبان خودتان را در نظر بگیرید و برای همه آنها المان‌های جذابی در نظر بگیرید.

بنابراین نکات مختلفی وجود دارد که شما باید برای داشتن یک سایت آموزشی قوی و حرفه‌ای رعایت کنید. ما در ادامه برای ساده‌تر شدن کار شما این نکات را به صورت یکجا جمع‌آوری کرده‌ایم. لذا ما در این مقاله تعدادی از خلاقانه ترین و الهام بخش ترین نکات طراحی سایت آموزشی را عنون می‌کنیم که کمک خوبی در انجام این کار می‌کند.

اهمیت طراحی سایت آموزشی در چیست؟

یک سایت آموزشی یک پلتفرم تعاملی عظیمی است برای ارائه اطلاعات مختلف و برای افراد مختلف اعم از دانش‌آموزان، معلمان، والدین، کسانی که می‌خواهند حرفه جدیدی بدست آورند و.... در نتیجه همه بخش‌ها باید به خوبی طراحی و سازماندهی شده باشد تا همه بتوانند با سایت ارتباط خوبی برقرار کنند. قطع به یقین هر فردی برای خرید و تهیه هر دوره آموزشی نیاز داره که از کیفیت دوره و اطمینان از آن، پیشینه سایت را بررسی کند و حتی با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کند. به طور کلی وجود سایت‌های آموزشی افراد را قادر می‌سازد تا زمینه‌های آموزشی جدیدی را کشف کنند و مهارت‌های عملی و نظری خود را توسعه دهند.

نکات طراحی سایت آموزشی چه مواردی است؟

از دوران کرونا به بعد استفاده از اینترنت و فضای مجازی رشد چند برابری پیدا کرده است. به خاطر همین رقابت میان سایت‌ها از جمله سایت‌های آموزشی چندین برابر قبل شده است. به خاطر همین شما نمی‌توانید سایتی را طراحی کنید و آن را به حال خود رها کنید تا شاید روزی به بار بشیند. در حال حاضر رقبای قدر شما همواره در حال توسعه و بهبود سایت‌های آموزشی خودشان هستند و شما هم برای اینکه از این جریان عقب نمانید بهتر باید به فکر بازطراحی یا طراحی بهینه سایت خود باشید. البته کیفیت آموزشی ارائه شده هم در جذب و بازگشت دوباره کاربر تاثیر بسزایی دارد.

به هر حال تعدادی از نکات مهم طراحی سایت آموزشی شامل موارد زیر است:

  1. ظاهر سایت چگونه باید باشد: ظاهر سایت شامل تمامی نکات طرح‌بندی، طیف رنگی، تصاویر و فونت‌های مورد استفاده برای ایجاد وب‌سایت‌های آموزشی می‌شود. هماهنگی همه این عوامل در ایجاد تصویر و ظاهر بهینه سایت بسیار تاثیرگذار هستند.

          از قدیم گفتن عقل مردم به چشمشون است!

ظاهر سایت باید به چشم بیننده جذاب باشه و صد البته کاربری ساده‌ای هم داشته باشد. لذا برای داشتن ظاهر زیبا می‌توانید از المان‌های مختلفی چون تصاویر مرتبط با کیفیت و البته جذاب، تایپوگرافی‌های کاربردی و همچنین طیف رنگی مناسب استفاده کنید. انتخاب طیف رنگی سایت بهتر است براساس تم رنگی برند که در ساخت لوگو هم به کار رفته استفاده شود که علاوه بر هماهنگ کردن ظاهر سایت، موجب تقویت برند شما هم شود.

  1. طراحی صفحه اصلی(HOME) جذاب و مفید: منظور از مفید و جذاب بودن این است که بازدیدکنندگان را پس از ورود سریع و بدون سردرگمی به کلیک بعدی برسانید و آنها را به صفحه‌های موردنیاز آنها هدایت کنید. اما اگر بازدیدکنندگان برای مدت طولانی و سردرگم در صفحه اصلی شما معطل شوند،
  2. رعایت سادگی در طراحی: بهترین سایت‌ها از نظر طراحی، سایت‌هایی هستند که اصل سادگی و حتی فضای سفید را رعایت کرده‌اند. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که اغلب افراد در طراحی سایت می‌کنند این است که حجم محتوای زیادی را درون سایت می گنجانند.
  3. دسترسی سریع به قسمت‌های مختلف سایت: یکی از مهم‌ترین نکات فروش و جذب کاربر این است که به راحتی به دوره‌ها و اطلاعات موردنیازش دسترسی داشته باشد و دچار سردرگمی نشود. برای این کار می‌توانید از سرچ باکس استفاده کنید.
  4. استفاده از تصاویر جذاب و کاربردی: استفاده از تصاویر جذاب مانند تصاویر اسلایدی کمک زیادی به شما در جذب کاربر می‌کند.
  5. طراحی ریسپانسیو: طراحی ریسپانسیو یعنی سازگاری سایت در دستگاه‌های مختلف مانند موبایل، تبلیت و...ریسپانسیو بودن سایت در واقع یک عنصر حیاتی برای طراحی سایت است و محدودیت تعداد کاربرانتان را از بین می‌برد. چرا که امروزه تعداد افرادی که از طریق گوشی همراه از سایت‌ها بازدید می‌کنند بسیار بیشتر از کاربران سیستم رومیزی است.
  6. طراحی صفحه درباره ما و تماس با ما: وجود این دو صفحه برای تمامی سایت‌ها ضروری است. چرا که در صفحه درباره ما شما اطلاعات کاملی و البته مختصری از مجموعه خودتان اعم از سابقه فعالیت و...را در اختیاز کاربر قرار می‌دهید و به این ترتیب زمینه را برای جلب اعتماد او فراهم می‌کنید.
  7. طراحی صفحه بلاگ: بلاگ در همه سایت‌ها برای ارائه اطلاعات مفید در حوزه فعالیت سایت است. این کار علاوه بر جذب کاربر، برای سئو سایتتان هم حائز اهمیت است.
  8. سرعت مناسب سایت: در کنار تمامی این نکاتی که تا به اینجا بیان کردیم، عنصر مهم برای پیشرفت یک سایت، سرعت خوب آن هست.
  9. پشتیبانی خوب: با راهنمایی و مشاوره دادن به کاربر، او را در انتخاب همراهی کنید. در این برقراری رابطه اتفاقات خوب زیادی می‌افتد که علاوه بر رضایت کاربر، فروش سایت را هم چندین برابر می‌کند.

نکاتی که بیان شد، قسمتی از  مواردی بود که برای داشتن یک سایت آموزشی جذاب باید رعایت کنید. این نکات کمک بسیار زیادی به شما در داشتن یک سایت آموزشی خوب می‌کند. به همین خاطر بهتر است کار طراحی سایت آموزشی خود را به مجموعه‌های حرفه‌ای و متخصص مانند وبینه بسپارید تا متناسب با سلایق و نیازهای شما بهترین سایت را ارائه دهند.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید