5 گام برای رقابت با برند های بزرگ در تجارت الکترونیک

رقابت با برندهای بزرگ

 

آیا یک خرده فروش آنلاین می تواند با برندهای بزرگ رقابت کند؟ اصلا این رقابت منصفانه و شدنی است؟

یکی از ازاردهنده ترین چیزها در سئوی تجارت الکترونیک، رقابت با برندهای بزرگ است. خرده فروشانی مانند آمازون و جان لوییس تقریبا همه چیز می فروشند و شاید اغراق نباشد که بگوییم تقریبا برای هر کلمه تجاری که جستجو  می شود رتبه و جایگاهی در بالای صفحه ی نتایج موتورهای جستجو دارند.

به طور قطع شما هم می توانید در صفحه نتایج جستجو در جایی حتی بالاتر از آنها قرار بگیرید. برای رسیدن به این جایگاه باید بفهمید چطور آنها به چنین رتبه ای رسیدند، زیرک باشید و دست به کار شوید.

♦ موفقیت برندهای بزرگ نسبت به بقیه، انجام سئو به شکلی متفاوت است.

بسیار مهم است که بدانید در بسیاری از موارد، برند های بزرگ سئوی خود را کمی متفاوت تر از اکثر فروشگاه های اینترنتی انجام می دهند. شاید بپرسید چرا؟ چون دامنه ی آن ها دارای اعتبار زیادی است.

برندهایی مانند Amazon, eBay, John Lewis و سایر برندها با چنین کیفیتی به طور منظم در تلویزیون و مطبوعات نیز نمایش داده می شوند.

با توجه به همه ی امکانات و فرصت هایی که برند های بزرگ در اختیار دارند آیا امیدی برای برند های کوچک تر وجود دارد؟ مسلما" بله.

گام به گام در این مقاله همراه ما باشید...

گام اول: کلیدواژه های غلط را دور بریزید.

کلیدواژه های غلط

 

به عنوان یک برند بزرگ، شما نباید کلمات اصلی و عمده ای را که دیگران استفاده کرده اند، به دو دلیل مهم بکار ببرید:

  • شما به دلیل اعتبار بالای دامنه، شانس بیشتری دارید که در رتبه بندی در جایگاه بهتر و بالاتری قرار بگیرید.
  • به عنوان یک نام شناخته شده می توانید نرخ کلیک و نرخ تبدیل بالاتری نسبت به یک برند کوچک تر و شناخته نشده بدست بیاورید.

با این حال، در جایگاه یک فروشگاه کوچک تجارت الکترونیک نیز متمرکز کردن تمام تلاش هایتان روی کلمات پرتکرار قدیمی بازی خطرناکی است و اغلب به چیزی جز ناامیدی منجر نمی شود.

بسیار مهم است که بدانید حتی اگر شما یک وب سایت با محتوای بسیار خوب داشته باشید، به عنوان یک فروشگاه با اعتبار دامنه پایین، برای قرار گرفتن در جایگاهی مانند صفحه اول نتایج موتورهای جستجو در رقابت کلمات اصلی به زمان نیاز دارید و این دیگر کار سئو است. شما هم کار زیادی نمی توانید انجام دهید جز اینکه به توسعه ی استراتژی و حرکت رو به جلوی خود ادامه دهید.

در بسیاری از موارد حداقل یک سال زمان نیاز است که در رقابت کلمات مهم و اصلی در رتبه های برتر و در جایگاه بالا قرار بگیرید. حتی پس از آن نیز، به تخصیص منابع زیادی نیاز خواهید داشت.

از طرفی دیگر روی کلید واژه های طولانی تر تمرکز کنید. به این ترتیب خواهید فهمید که قرار گرفتن در جایگاه و رتبه ای بالاتر از این برند های بزرگ  و همچنین بهره بردن از نرخ تبدیل بالاتر آسان تر از این حرف ها است.

گام دوم: از توضیحات اولیه و اصلی محصول استفاده نکنید.

درباره ی محصول

 

استفاده از توضیحات اصلی تولیدکننده محصول، کار خوبی نیست. مطمئنا سئوی وب سایت شما هیچ بهره ای از این کار نخواهد برد.

اینجاست که باید بدانید در واقعیت، این همیشه امکان پذیر نیست که برندهای بزرگ توضیح هر محصول را بازنویسی کنند تا مطمئن شوند که این توضیحات منحصر به فرد و جذاب هستند. در مواردی که صدها هزار محصول وجود دارد، این کار حتی توسط بزرگ ترین تیم ها نیز به زمان بسیار بسیار بیشتری نسبت به نوشته های اصلی و اولیه نیاز دارد.

اینجا درست همان جاییست که به عنوان یک خرده فروش می توانید محبوبیت بیشتری بدست آورید و پذیرفته شوید.

وسوسه نشوید و از توضیحاتی که تولیدکنندگان برای شما نوشته اند، استفاده نکنید. می توانید آن ها را به عنوان مبنا درنظر بگیرید اما برای بازنویسی آن ها وقت بگذارید و از منابع دیگری بهره بگیرید.

ببینید به محتوای وب سایت خود چه ارزش و ویزگی هایی می توانید اضافه کنید که آن را از سایر وب سایت ها متفاوت کند. شاید بتوانید با قرار دادن نمایش 360 درجه ی محصول در کنار تصاویر و همچنین راهنمای خرید، بررسی جزییات محصول و استفاده از ویدئو این تفاوت را ایجاد کنید. به چیزهایی بیشتر از نوشتن محتوا بیندیشید. گرچه میدانید به نوشتن هم در جای خود نیاز دارید.

به دام تکراری نوشتن نیفتید. ممکن است نوشتن توضیحات جدید و منحصر به فرد در حوزه ی محصولتان نیاز به زمان و هزینه داشته باشد اما ارزش سرمایه گذاری کردن را دارد.

اگر برای منابع در تقلا و کشمکش هستید، بهتر است با 25 محصول برتر خود شروع کنید و توضیحات آنها را بازنویسی کنید. این کار مطمئنا نتیجه ای خواهد داشت که شما را برای ادامه دادن متقاعد می کند.

گام سوم: تمام صفحه ی دسته بندی را به یک راهنمای دقیق و دارای جزییات تبدیل کنید.

دسته بندی صفحات

 

دسته بندی صفحات و زیر شاخه های آن ها، برای شما فرصتی در آموزش مشتریان بالقوه به حساب می آیند.

هیچکس دوست ندارد 50 تا 100 کلمه ی بی معنی و پرت و پلا را بخواند. پس سعی نکنید با کنار هم قرار دادن کلمات بی ربط و تکرار بیش از حد نام محصولی که می خواهید توصیفش کنید، خواننده را دچار سردرگمی و دلزدگی کنید.

به راه هایی فکر کنید که می توانید از طریق محتوای دقیق و جذاب در میان دسته بندی های اصلی خود، به کاربران خود بها دهید.

آیا راهنمایی برای خریداران دارید که بتوانید آن را مستقیما از دسته بندی صفحات به نمایش بگذارید و نشان دهید؟ شاید بتوانید یک اینفوگرافی کوچک یا محصول بصری دیگری طراحی کنید و به کمک آن محصولات را توصف کنید؟

به تصمیم و خواست همه ی کاربران فکر کنید. تلاش کنید. توجه کنید که انتظار دارند چه چیزی را در صفحه نتایج موتورهای جستجو ببینند و همان را تحویلشان دهید. بهترین دسته بندی را در فروشگاه خود داشته باشید.

دوباره می گویم که این کار به زمان و منابع زیادی نیاز دارد اما به شما قول می دهم اگر این سرمایه گذاری را انجام دهید حتما سودش به جیب تان برخواهدگشت.

گام چهارم: با کمپین های بازاریابی محتوا متفاوت و خلاقانه تر عمل کنید.

کمپین بازاریابی محتوا

 

برندهای بزرگ تقریبا همیشه به عبور دادن کمپین های بازاریابی محتوا از طریق لایه های چندگانه مقررات دست و  پا گیر نیاز دارند و در بسیاری موارد این کار به از دست رفتن مفاهیم نوآورانه و مبتکرانه در طول مسیر منجر می شود.

♦ به خاطر بسپارید که بازاریابی محتوا، تبلیغات نیست.

نباید تمام محتوای کمپین را حول محصولات خود تهیه کنید. در واقع با چنین کاری، به احتمال زیاد دسترسی ها را محدود می کنید. و اگر این کمپین را با هدف لینک سازی ایجاد کرده باشید، بدانید از علاقه مندی روزنامه نگاران بی بهره خواهید ماند و آن را از دست خواهید داد.

اگر یک خرده فروش کوچک هستید و به عنوان مثال روی مد زنانه کار می کنید، احتمالا برای ایجاد پذیرش بیشتر از لحاظ لینک و تحت پوشش و توجه نشریات درجه یک قرار گرفتن، از طریق تولید زیاد راهنمای مد در سراسر روز توسط وبلاگ تان باید در تلاش باشید. چرا؟ زیرا روزنامه نگاران به سادگی می توانند خودشان اینها را ایجاد کنند. آیا آن ها واقعا به شما لینک خواهند داد اگر شروع کردن از ابتدا برای آنها به راحتی لینک دادن به شما باشد؟ احتمالا نه!

بهتر است لینک ها در چنین کمپین ها و چنین فضاهایی  no-followed باشد زیرا این طرح، یک طرح همیشگی و مطمئنی برای معیار لینک سازی نیست.

خلاق باشید. برای فکر کردن به یک مفهوم عالی تلاش کنید و آن فکر را به محصولی جذاب تبدیل کنید اما به چیزی که روزنامه نگاران و ناشران نتوانند آن را به سرعت بازسازی کنند.

گام پنجم: از افراد برتر به عنوان سرمایه در لینک سازی استفاده کنید.

لینکسازی با افراد مشهور

 

برخلاف آنچه اکثر افراد می گویند، محتوا تنها چیز ارزشمندی نیست که قابلیت لینک شدن را دارد.

درواقع اگر با بودجه ی کمی در حال فعالیت هستید، تولید محتوا می تواند برای شما وقت گیر و پرهزینه باشد.

به عنوان یک بازاریاب که با یک خرده فروشی کوچک کار می کند، شانس خوبی دارید که دسترسی مستقیم به افراد برجسته، توانا و باهوش در این شغل داشته باشید. دسترسی به کارشناسان صنعت و مدیرانی با سال ها تجربه.

این افراد می توانند بهترین سرمایه ی شما باشند و به طور قطع در بدست آوردن لینک به شما کمک کنند.

روزنامه نگاران اغلب با کمبود زمان مواجه اند اما همیشه برای نوشتن مقالات خود به توصیه و راهنمایی فرد متخصص نیاز دارند. زمان صرف کنید و با ناشران و روزنامه نگاران کلیدی در کسب وکارتان ارتباط برقرار کنید و به افرادی که با شما ارتباط دارند پیشنهاد بدهید تا یادداشت و تفسیر تخصصی بنویسند.

در اغلب موارد، یک تماس تلفنی سریع یا یک ایمیل همه ی آن چیزیست که برای یک نقل قول نیاز است و معمولا خواهید فهمید که درخواست برای بک لینک یا پیوند درست مانند تشکر بابت همکاری، اصلا موضوع سختی نیست.

بهتر است همیشه این روابط را به طور مستقیم و بیشتر از یک دوره زمانی ادامه دهید. برند های بزرگ تلاش می کنند که در این راه زیرک و چابک باشند پس برای نقل کردن در فرصت های پیش آمده، آماده باشید. خواهید فهمید که اغلب اوقات به عنوان یک منبع، آن هم بالاتر از این بازیگران کلیدی صنعت ذکر شدن، زیاد هم دشوار نیست.

مهمتر از هر چیز، تمرکز خود را از دست ندهید. کسی منکر این نمی شود که پایین آوردن برندهای بزرگ از جایگاهی که دارند و نشستن به جای آنها در نتایج موتورهای جستجو کاری وقت گیر است، اما امکان پذیر و شدنیست. فقط باید کمی خلاقانه تر فکر کنید و فراموش نکنید که این شرکت ها کمی متفاوت تر از ما دست به سئو زده اند.

کریممرداد 22، 1398

کل مطلب را خوندم و از اینکه محتوای کاربردی تولید میکنید سپاس گزارم