تغییر قالب وردپرس بدون افت رتبه سئو

محتوای سایت شما به گوگل اجازه میدهد تا بهترین رتبه را برای بازدید کنند نمایش دهد به هر اندازه که کیفیت وبسایت و محتوا عالی باشد میتواند در نتایج بالاتری قرار بگیرد اما ممکن است که بعد از سالها فعالیت تصمیم به تغییر قالب وردپرس داشته باشید و نگران این هستید که این کار به رتبه سئو سایت آسیب وارد کند البته کاملا صحیح است البته به شرطی که الزامات را رعایت نکنید. شرکت وبینه با بیش از ۱۰ سال تجربه و طی پروژه های قبلی خود توانسته با حفظ رتبه قالب سایت های زیادی را تغییر دهد و حتی CMS سایت را هم به نسخه اختصاصی تغییر دهد و کلی امکان جدید با حفظ رتبه گوگل داده است.

سرفصل ها

دلیل اصلی افت رتبه گوگل و یا حتی نابودی SEO سایت چیست ؟

توصیه هایی قبل از اینکه بخواهید قالب را تغییر دهید و کمی به وبسایت خود جان دهید.

طراحی اختصاصی بهترین روش طراحی سایت است

ربات های گوگل چگونه متوجه تغییر قالب میشوند و امتیاز منفی میدهند؟

افت سئو به دلیل تغییر ساختار و آدرس صفحات ایجاد میشود

احتمالا سایت شما هم از آن دسته سایت هایی هست که قرار است قالبش تغییر کند، آیا فکر میکنید مشکلات نرم افزاری و کدنویسی که قالب دارد جلوی seo شدن سایت را گرفته؟ یا از قالب های آماده استفاده کرده اید و به این نتیجه رسیده اید که وقت طراحی قالب سفارشی و اختصاصی است؟ در هر صورت شما میخواهید وب سایت بهتری داشته باشید هم از نظر گرافیکی هم از نظر سئو و لازم است که قالب را تغییر دهد. ما در ادامه به بررسی چالش ها و موانعی که میتواند پیش رو داشته باشید خواهیم پرداخت از شما ممنونیم که نظر خود را برای ما ارسال کنید و یا اگر سوالی دارید با ما در تماس باشید.

 

تغییر قالب وردپرس بدون افت رتبه seo

سرعت سایت شما اگر پایین باشد میتواند موجب شود بازدید کننده سایت را ببند و سراغ سایت دیگری برود و نرخ پرش سایت شما بالا برود و از این جهت هم رتبه سایت کاهش پیدا خواهد کرد. اینجاست که شما به فکر حل این مشکل می افتید و یکی از این روش ها تغییر قالب و روش دوم تغییر cms و طراحی سایت با لاراول خواهید افتاد. 

توصیه هایی قبل از تغییر قالب وردپرس

حال که میخواهید اوضاع سایت خود را بهتر کنید اگر مشکل با سرعت دارید چند راهکار کلیدی وجود دارد که کارساز است.

- اگر سایت شما وردپرسی است افزونه wp-rocket را نصب کنید.

- اگر هاست شما اشتراکی است آن را به vps یا سرور اختصاصی تغییر دهید.

- سیستم cache را فعال کنید این کار میتواند تاثیر زیادی در کاهش تبادل داده بین دیتابیس و سایت شود.

- پایگاه داده را بهینه سازی کنید البته این کار میتواند به صورت زمانبدی شده هم توسط افزونه wp-rocket اجرا گردد.

- غیرفعال سازی پلاگین های اضافی، چرا که اکثر افزونه ها مثلا افزونه ای که جستجو ajax را به شما میدهد به همراه خود کلی js و css اضافه دارد که باید روی مرورگر کاربر لود شودند. لذا با غیرفعال سازی افزونه هایی که تاثیر مستقیم در قالب دارند میتواند بخشی از سرعت سایت بهبود یابد.

- تصاویری که در صفحات دیده میشود را به ابعاد مناسبی که باید باشد تبدیل کنید و آنها را در فرمت webp نمایش دهید.

اجرای موارد فوق حتما بر سرعت پایینی که دارید تاثیر گذار است و میتواند برای مدتی کارساز باشد اما اگر حجم محتوای شما زیاد است قطعا در بخش های دیگری مانند جستجو به مشکل جدی خواهید خورد و در این مرحله صفحات سایت را با حفظ ساختار url ها به لاراول تغییر دهید.

 

باز طراحی سایت با سبک قالب اختصاصی

بهتر بود از همان ابتدای شروع فعالیت سایت به این فکر میکردید که از قالبهای آماده و از صفحه سازها استفاده نکنید. و طراحی اختصاصی در پیش میگرفتید چرا که طراحی اختصاصی یعنی برنامه نویسی کاملا بهینه قالب و به همین دلیل با عدم استفاده از صفحه سازها هم میتوان از نظر seo کیفیت خیلی بهتری را بدست آورد از طرفی میتوانید قالب خود را به روز کنید و ساختار کد و html قالب تغییری نمیکرد. گاهی اوقات برای شروع تصمیم میگیرد از  قالب های آماده استفاده کنید در انتخاب قالب های آماده دقیق باشید و حتما نسخه های تجاری و پرمیم را خریداری کنید. و برای اینکه SEO بهتری بدست آورید از قاب بدون صفحه ساز استفاده کنید که البته بسیاری از قالب های آماده بر اساس صفحه ساز کار میکنند.

حالا باید چه کار کرد؟

اگر تصمیم دارید از وردپرس استفاده کنید که حتما از روش طراحی قالب اختصاصی با وردپرس استفاده کنید و این روش را از یک تیم خبره برنامه نویسی که تسلط زیادی هم به وردپرس دارد استفاده کنید.اگر هم میخواهید محتوا را به CMS دیگری تغییر دهید احتمالا نیازهای شما با وردپرس تامین نمیشود! نگران نباشید با CMS اختصاصی سپهر گستر که بر پایه لاراول هستند و توسط وبینه ساخته شده اند ادامه دهید.

 

ربات های گوگل چگونه متوجه تغییر قالب میشوند و امتیاز منفی میدهند؟

با توجه به رتبه هایی که سایت شما دارد و قطعا برای آنها هزینه مالی و زمانی زیادی را صرف کرده اید، نگران میشوید که با تغییر قالب دچار افت رتبه سئو می شوید، اما بهتر است کمی در خصوص کارکرد ربات های گوگل بیشتر بدانیم که سایت ها را چگونه می بیند. قبل از اینکه بیشتر موضوع را باز کنیم بهتر است بدانیم که آیا تغییر رنگ و ساختار صفحات برای گوگل مهم است و با ایجاد تغییرات میتوان انتظار داشت که گوگل رتبه های شما را هم تغییر دهد؟ آیا اصولا تغییر قالب میتواند باعث بهبود  رتبه سئو سایت شما گردد؟ همه اینها سوالاتی است که با بررسی تخصصی میتواند به یک انتخاب و تصمیم اصولی ختم شود.

امروزه گوگل در بسیاری از جزییات سایت ها توجه دارد حتی رنگ متن های که در سایت استفاده کرده اید. یا ریز بودن متن به شکلی که برای کاربر خوانا نباشد و یا رسپانسیو نبودن سایت در موبایل و تبلت و... اما اصلی ترین بخشی از هر سایت URL ها و لینک های داخلی آن سایت است که با تغییر آنها ربات های گوگل با صفحه ۴۰۴ برخورد خواهند کرد. اگر URL های سایت را به همان شکل قدیم حفظ کنید یا عنیا همان URL ها را به نسخه جدید هدایت ۳۰۱ کنید. با این کار مشکلی از بابت کاهش افت رتبه نخواهید داشت.

 

بهینه سازی ساختار آدرس ها بدون افت seo

همنطور که در بالا ذکر شد میتوانید بدون تغییر ساختار url ها قالب را تغییر دهید البته تغییر ساختار url صفحات گاهی اوقات لازم است که انجام شود به طور مثال اگر تصمیم به بهینه سازی url صفحات بلاگ دارید فراموش نکنید که با انجام هدایت 301 آدرس های قبل به آدرس جدید این کار حساس به درستی انجام میشود. برخی از افزونه ها در وردپرس هم این کار را انجام می دهند و روش دیگر هم کدنویسی است البته این روش در مواقعی اجرا میشود که سایت شما از وردپرس به لاراول مهاجرت کند و تصمیم به تغییر CMS را داشته باشید که برنامه نویس میتواند عینا url های قدیمی را به url های جدید هدایت 301 کند که این کد بیانگر تغییر دائمی لینک می باشد.

اخیرا یکی از پروژه هایی که داشتیم وبسایت فروشگاهی بزرگی به نام gbook.ir بود این وبسایت قبلا روی وردپرس اجرا شده بود و مدیران شرکت تصمیم داشتید که سایت را روی لاراول منتقل کنند با این شرایط که همزمان لازم بود url ها نیز تغییر کنند یعنی به ساختاری بهینه هدایت شوند. خب در واقع تیم وبینه توانست این پروژه که هم بخش بلاگ داشت و هم بخش فروشگاه را در یک پروژه با هم تلفیق کند و بدون کاهش افت رتبه seo سایت gbook.ir را از وردپرس بدون افت رتبه seo به لاراول منتقل کند.

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید