وردپرس یا CMS اختصاصی لاراول ؟

قبل از اینکه بخواهید وب سایت خود را طراحی کنید بررسی کنید که چه زبان برنامه نویسی و چه cms را انتخاب کنید این اولین مرحله در شروع کسب و کار اینترنتی شما است پس به خوبی به آن توجه کنید من برای اینکه شما بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید سوالاتی را مطرح کرده ام که پاسخ اساسی ترین مشکلات را خواهد داد.

وردپرس-یا-CMS-اختصاصی-لاراول

 

آیا وردپرس پاسخگوی همه نیازها است؟

وردپرس یک CMS است ، مانند یک مربع که دارای محدودیت هایی است اما فریم ورک ها مانند دایره هستند که می توان با آنها هسته های نرم افزاری دلخواه را پیاده سازی کرد. فریم ورک لاراول هیچ محدودیتی ندارند و چیزی را به شما به عنوان محصول تحویل نمی دهند بلکه آنها به توسعه دهندگان کمک می کنند تا همه نیازهای خود را با آن برطرف کنند.

البته میان فریم ورک ها تفاوت های زیادی است که در میان آنها لاراول یکی از محبوب ترین آنهاست و روزانه هزاران برنامه نویس از آن در توسعه انواع وب سایت های بزرگ و تجاری و حتی پروژه های کوچک استفاده می کنند. لاراول سرویس هایی دارید که در سطوح بالا می تواند بسیار انعطاف پذیر باشد و به آنها اکوسیستم میگوید این سرویس ها به طور کلی در پروژه های مختلف میتواند استفاده شود و نمی توان مانند پلاگین به آنها نگاه کرد بلکه در سطح نیازمندی هایی که در توسعه وجود دارد کاربردی میشوند.

laravel services 

لازم است بدانید تولید CMS با لاراول مستلزم تجربه بالا است و شرکت هایی که در این زمینه کار کرده اند را به عنوان پیمانکار انتخاب کنید و در صورتی که خودتان یا تیم شما تصمیم به توسعه CMS با لاراول را داشت می توانید با صرف زمان کافی و بودجه لازم پروسه توسعه و طراحی سایت با لاراول را اجرا کنید . 

لاراول میتواند هسته ای قدرتمند را برای فروشگاه یا پلتفرم شما داشته باشد میتوانید برای وب سایت خود API ایجاد کنید و با ابزارهای مختلف تبادلات داشته باشید ضمن اینکه راهکارها و ساختاری های امن را هم به خوبی عرضه کرده است . مانند Laravel Auth یا Sanctum اگر پروژه شما بزرگ و بزرگ تر باشد نیاز است که سرویس های Jobs یا Queue هم داشته باشید که در بهینه سازی اجرای دستورات به صورت صف کاری کند که متوجه اجرا شدن دستورات در BackGround نشوید مثلا اگر در هنگام خرید از فروشگاه چندین اتفاق رخ دهد مثل ثبت اطلاعات به  API حسابداری و اطلاع رسانی به مدیر فروشگاه از طریق پیامک و ارسال ایمیل خرید موفق به مشتری و خیلی از چیزهای دیگه سیستم صف در لاراول همه را بعد از اینکه خرید نهایی شد اجرا میکند اما بدون اینکه تاثیری در سرعت فعالیت وب سایت دیده شود .

سرویس های cache مختلفی در Laravel وجود دارد که معروف ترین آنها Redis است که میتوانید محاسبات نرم افراری و دریافت اطلاعات از پایگاه داده های مختلف را Cache کند و این عمل از 100 تا 900 درصد در بهینه تر شدن و سریع تر شدن وب سایت شما تاثیر گذار خواهد بود.

شما در لاراول میتوانید هر بخش از سایت را با توجه به معماری که مد نظر دارید را در پایگاه داده های مختلف و سرور های مختلف اجرا کنید و اینکه با همه تکنولوژی های به روز دنیا قابلل تعانل است مانند ElasticSearch یا RabbitMQ

چرا وردپرس اینقدر محبوب است؟

وردپرس سالهاست که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و میلیون ها نفر از این سیستم مدریت محتوا محبوب استفاده میکنند با توجه به نیازهایی که باید و با دریافت مشاوره از اینکه وردپرس برای پروژه شما کافی است مطمئن شوید . شما در ساخت انواع سایت ها مانند شخصی ، شرکتی ، فروشگاهی ، عکاسی ، موسیقی و... میتوانید از وردپرس استفاده کنید چرا که داشتن هزاران پلاگین به شما در داشتن سایت مورد علاقه شما کمک میکند و با توجه به صرف زمان و هزینه پایین به نتیجه خواهید رسید اما نه اینکه صرفا به بهترین نتیجه و کیفیت بسیار عالی !!

 

روش توسعه در لاراول و وردپرس چه تفاوت هایی دارد؟

لاراول به عنوان یک فریم ورک مدرن بر پایه معماری منطبق با نیاز پروژه است. یعنی این طور نیست که MVC باشد بلکه از چندین لایه بیشتر تشکیل شده مثل Routing ,Middleware ,HTTP Rescource و... . البته در نسخه 4 لاراول 3 پوشه model ,view ,controller وجود داشت که در نسخه 5 این طور نیست. در تویت Taylor Otwell که سازنده لاراول است بر این نکته تاکید شده است:

laravel is not mvc

 

لاراول چه چالش هایی را برای هر توسعه دهنده ای حل می کند؟

_ پیاده سازی اعتبار سنجی و ارائه مجوز ها و سیستم Auth قدرتمند

_ یکپارچه سازی با سرویس های ایمیل

_ یکپارچه سازی با ابزارها برای سرعت بخشیدن به وب اپلیکیشین

_ حل مشکلات متداول آسیب پذیری و امنیتی

_ پیکربندی مسیریابی URL ها

_ جداسازی منطق کار از ارائه کد

_ سیستم صف دستورات

- سرعت و بهره گیری بسیار عالی از Redis Cache

 

آیا قابلیت تبدیل دیتابیس از وردپرس  با لاراول وجود دارد ؟

خوشبختانه ساختار دیتابیس وردپرس به گونه ای  میباشد که میتواند انواع خروجی ها را با استفاده از پلاگین ها و Query Sql بدست آورد و با توجه به اینکه سیستم مدریت محتوا  سپهر گستر بر روی فریم ورک لاراول توسعه یافته است تیم فنی شرکت روش انتقال اطلاعات (پستها - دسته بندی - تگ - کامنت ها ) را با رعایت ساختار مشابهه به سایت وردپرسی قبلی می تواند به لاراول منتقل کند  . و از این رو شما نگرانی از بابت از بین رفتن اطلاعات سایت قبلی طی مهاجرت به سایت جدید نخواهید داشت . ضمن اینکه رتبه SEO وب سایت شما هم دچار افت نمیشود

#وردپرس
norilaمرداد 21، 1398

وردپرس واقعا خوب است به شرطی که با کیفیت و حرفه ای طراحی و تولید شود متاسفانه در ایران از ابتدا به روشی کاملا غیرحرفه ای از آن استفاده شده و کمی وجه آن را خراب کرده . اما همین وردپرس در آمریکا بسیار محبوب و پر کاربر است
کاظم سوریآبان 20، 1398

چه مزیت ویژه وبینه cms به نسبت لاراول داره ؟ چون در مورد اون مقدای در سایت مطالعه کردم ؟ در صورتی که توسعه یک cms کار ساده ای نیست . شما چطور این محصول را در صورتی که رقیبای خارجی زیادی وجود داره تولید کردید ؟
مدیر سایتآبان 21، 1398

با سلام . وبینه cms با نگاهی عمیق به موضوع وب سایت های تجاری سیستمی را طراحی کرده که بتواند بر همه نیازهای اختصاصی مشتریان مسلط باشد . توسعه آن بر پایه متدودولوژی های مدرن است و از لاراول و سیستم های کنترل نسخه بر پایه پکیج طراحی و نصب میشود