وردپرس یا CMS اختصاصی لاراول ؟

ما اولین CMS خود را در سال 94 برای وب سایت اصلی وبینه طراحی کردیم و این سیستم ابتدا برای رفع نیازهای داخلی خودمان طراحی و تولید شد و با گذشت زمان و اضافه شدن بخش های متنوع و تکامل روش های توسعه امروزه میزبان دهها وب سایت ایرانی از نوع شرکتی و فروشگاهی و ... است. امروز CMS ما تحت فرم ورک لاراول و با برند سپهر گستر منتشر شده است که به صورت تخصصی در حال توسعه و ارتقا آن هستیم برخی از ویژگی های این سیستم مدیریت محتوا را در اینجا بخوانید . ما در این مقاله تصمیم داریم برای شما مقایسه ای بین cms های مرسوم و رایگان بازار را با cms اختصاصی که تولید کرده ایم داشته باشیم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

آیا وردپرس پاسخگوی همه نیاز  ها است ؟
وردپرس تنها یک CMS است مانند یک مربع چهار گوش ، دارای محدودیت هایی است اما فریم ورک ها مانند دایره هستند که میتوان با آنها هسته های نرم افزاری دلخواه را پیاده سازی کرد فرم ورک ها محدودیتی ندارند و چیزی را به شما به عنوان محصول تحویل نمی دهند بلکه آنها تلاش میکنند توسعه دهندگان همه نیازهای خود را با آن برآورده کنند البته میان فریم ورک ها تفاوت های زیادی است که در میان آنها لاراول یکی از محبوب ترین آنهاست.

به طور مثال طراحی و توسعه پلت فرم ها و یا پرتال ها با استفاده از cms های اختصاصی به خوبی قابل اجرا است و برای اینکه تصمیم بگیرید کدام زبان و فریم ورک را انتخاب کنید کافی با اهل فن و متخصصان این حوزه در مورد نیازهای خود ارتباط برقرار کنید تا شما را در انتخابتان یاری کنند.

داشبورد مدیریتی حرفه ای

تصویر فوق یک داشبورد مدیریتی است که توسط فریم ورک های سمت کاربر مانند VUE.js و فریم ورک سمت سرور مانند Laravel ساخته شده است

شما طبق وردپرس بر اساس محدودیت هایی که دارد میتوانید از این سیستم استفاده کنید که معمولا وب سایت هایی که در سمت سرور نیاز به بخش های اختصاصی دارند وردپرس جواب گوی آن نیست و بهترین کار استفاده از روش های اختصاصی بر پایهفریم ورک ها است ، CMS اختصاصی وبینه بر پایه PHP و فریم ورک Laravel  به صورت کاملا اختصاصی و تخصصی نوشته شده است و با گذشت چند سال از عمر آن امروزه میتواند پاسخگوی همه نیازهای یک وبسایت تجاری قدرتمند باشد.

با وجود CMS های مشهوری مانند دروپال یا جوملا که تخصصی جهت مدیریت محتوا ساخته شده اند نمیتوان یک اپلیکیشن تحت وب را ساخت ! همان طور که از عنوان آنها مشخص است صرفا جهت مدیریت محتوا کارایی دارند و خوشبختانه از وظیفه ای که دارند به خوبی بر می آیند. امروزه با توسعه فراوانی که طی دهه اخیر روی آنها به وجود آمده است در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد و در لبه تکنولوژی از نظر رابط کاربری و بهینه بودن قرار گرفته اند . 

با نگاهی فنی به وردپرس و لاراول میتوان پی برد که هر دو توسط زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده اند و پایگاه داده MYSQL را به صورت پیش فرض پشتیبانی میکند ! البته در لاراول شما میتواند انواع دیتابیس ها را به جای MYSQL استفاده کنید مثلا sql server - mongodb - cassandra خوب معلوم شد که لاراول میتواند طیف وسیع تری را از نظر زیرساختی پوشش دهد.

آیا وردپرس امن است و آیا به دلیل مشکلات امنیتی که در آن دیده میشود تصمیم به انتخاب لاراول کرده اید ؟ باید گفت که امنیتی مقوله ای نسبی است و هیچگاه نمیتوان نرم افزاری را خطاب کرد که 100 درصد امن است !! لذا فاز نگهداری و توسعه هر نرم افزاری این را می طلبد که پشتیبان در شرایطی که مشکل امنیتی رخ دهد وارد عمل شده و با بازگردانی نسخه های پشتیبان وب سایت را احیا کند.  اما در کل به دلیل کاربران فراوانی و میلیونی که دارد راه نفوذ در آن بسیار سخت و در حد نشدنی است و در صورتی که این اتفاق بی افتد وردپرس سریعا نسخه جدید را به هدف حل مشکلات امنیتی منتشر میکند. لاراول نیز سازوکاری را دارد که امنیت خود را بسیار افزایش میدهد این سازوکار تا حدود زیادی در فریم ورک تعبیه شده است و بخش بسیار زیادی هم باید توسط توسعه دهنده درنظر گرفته شود پس هر دوی آنها امن هستند و با خیال آسوده میتوان آنها را برای مقاصد تجاری انتخاب کرد 

تفاوت روش توسعه در لاراول و وردپرس چع تفاوت هایی دارد ؟

لاراول به عنوان یک فریم ورک مدرن بر پایه معماری منطبق با نیاز پروژه است یعنی اینطور نیست که MVC باشد بلکه از چندین لایه بیشتر تشکیل شده مثل Routing , Middleware , HTTP Rescource  و ... البته در نسخه 4 لاراول 3 پوشه model , view , controller وجود داشت که در نسخه 5 ایطور نیست ، در تویت Taylor Otwell که سازنده لاراول است بر این نکته تاکید شده است 

laravel is not mvc

 

لاراول چه چالش هایی را برای هر توسعه دهنده حل میکند ؟

 • پیاده سازی اعتبار سنجی و ارائه مجوز ها و سیستم Auth قدرتمند
 • یکپارچه سازی با سرویس های ایمیل
 • یکپارچه سازی با ابزارها برای سرعت بخشیدن به وب اپلیکیشین
 • حل مشکلات متداول آسیب پذیری و امنیتی
 • پیکربندی مسیریابی URL ها
 • جداسازی منطق کار از ارائه کد
 • سیستم صف دستورات

لاراول را میتوان برای پروژه های انتخاب کرد که از صفر تا صد نیاز به نوشتن اختصاصی دارد این کار در پروژه های سازمانی بسیار رایج است به طور مثال یک اتوماسیون اداری تحت وب از این قبیل پروژه ه است یا حسابداری تحت وب اما وردپرس کمتر چیزی را از ابتدا شروع میکند وردپرس برای اهداف خاص  و از پیش تعیین شده ای استفاده میشود مثلا فروشگاهی که با وردپرس ساخته میشود تقریبا همه نیازهای یک فروشگاه معمولی را برطرف میکند او میتواند با استفاده از افزونه های فراوانی که دارد با انواع وب سرویس ها نیز متصل شود. اما فروشگاهی که با لاراول طراحی میشود در مقیاس بسیار بزرگ تر نیز قابل توسعه و طراحی اختصاصی است و از دیگر نقاط قوت توسعه اختصاصی اشراف کامل تیم توسعه دهنده بر هسته نرم افزار هستند که بحث توسعه پذیری و اطمینان پذیری استفاده از نرم افزار را گارانتی میکند.


  norila
  وردپرس واقعا خوب است به شرطی که با کیفیت و حرفه ای طراحی و تولید شود متاسفانه در ایران از ابتدا به روشی کاملا غیرحرفه ای از آن استفاده شده و کمی وجه آن را خراب کرده . اما همین وردپرس در آمریکا بسیار محبوب و پر کاربر است
  کاظم سوری
  چه مزیت ویژه وبینه cms به نسبت لاراول داره ؟ چون در مورد اون مقدای در سایت مطالعه کردم ؟ در صورتی که توسعه یک cms کار ساده ای نیست . شما چطور این محصول را در صورتی که رقیبای خارجی زیادی وجود داره تولید کردید ؟
  مدیر سایت
  با سلام . وبینه cms با نگاهی عمیق به موضوع وب سایت های تجاری سیستمی را طراحی کرده که بتواند بر همه نیازهای اختصاصی مشتریان مسلط باشد . توسعه آن بر پایه متدودولوژی های مدرن است و از لاراول و سیستم های کنترل نسخه بر پایه پکیج طراحی و نصب میشود
  مطالبی که به شما پیشنهاد میشود