آموزش نصب laravel در ویندوز

.

لاراول

laravel امروزه محبوب ترین و کامل ترین فریم ورک های php است که طرفداران زیادی در دنیا پیدا کرده است . استفاده از این فریم ورک نیاز به نصب copmpser است که برای کسانی که تا کنون برنامه های php را به سادگی در root کپی کرده اند کمی دشوار به نظر می رسد ولی در این آموزش شما نحوه نصب composer را هم یاد خواهید گرفت.ابتدا نرم افزار composer را از لینک https://getcomposer.org/Composer-Setup.exe دانلود کنید و نصب را مطابق راهنمای composer انجام دهید ( در هنگام نصب اگر از xampp استفاده میکنید باید در مسیر درون xampp و پوشه php وارد شوید و فایل php را در هنگام مراحل نصب composer انتخاب کنید .

آموزش رسمی نصب لاراول

 پیشنهاد میشود از آخرین نسخه LTS لاراول استفاده کنید توجه کنید که لاراول همیشه یک نسخه LTS دارد این نسخه معمولا یک ورژن از آخرین نسخه منتشر شده عقب تر است در این آدرس میتوانید نسخه LTS فعلی لاراول را در جدول پایین صفحه مشاهده نمایید همچنین تاریخ انقضا پشتیبانی البته آخرین نسخه هم میتوان به صورت رسمی در محیط اجرایی به کار گرفت اما به دلیل LTS نبودن یا پشتیبانی طولانی مدت ممکن است بعد از آمدن نسخه بعدی کمی برای پروژه های قبلی دردسر ایجاد کند.خوب بعد از اینکه composer به خوبی نصب شد وقت ان است که نسخه مورد لاراول را نصب کنید . اگر تصمیم دارید آخرین نسخه را نصب کنید مطابق مستندات https://laravel.com/docs اقدام کنید اما اگر تصمیم دارید نسخه های پایین تر را نصب کنید بعد از ورود به صفحه مستندات در dropdown گوشه سمت راست صفحه به نسخه مورد نظر شود.

به طور مثال اگر میخواهید آخرین نسخه را نصب کنید با دستور زیر ابتدا installer را نصب کنید این دستور را در محیط cmd یا git bash اجرا نمایید.

composer global require laravel/installer

و بعد از کامل شدن نصب با زدن دستور کوتاه زیر آخرین نسخه را در یک پروژه با نام blog ایجاد میشود.

laravel new blog

شما میتوانید به جای blog نام پروژه خود را قرار دهید در این روش لاراول همه کارهای لازم  جهت نصب از جمله نصب وابستگی ها و ایجاد فایل .env را ایجاد میکند و بعد از اتمام نصب وارد فایل .env شوید و مشخصات دیتابیس را وارد کنید در ادامه روش راه اندازی دیتابیس را آموزش خواهیم داد. فایل .env فایل پیکیربندی اصلی پروژه است.

روش غیر رسمی نصب لاراول 

این روش ممکن است در برخی اوقات کاربردی باشد مثلا هنگامی که installer نصب نشود . شما میتوانید پروژه لاراول را از آدرس https://github.com/laravel/laravel آدرس اصلی مخزن لاراول در github است حال با روش های مختلفی مثل دانلود فایل zip میتوانید پروژه را بدون پوشه vendor دانلود کنید و بعد از extract و رفتن به root پروژه با زدن دستور composer i  نصب وابستگی ها شروع شده و پوشه vendor هم ساخته میشود . توجه : در این روش لازم است که فایل .env ساخته شود برای شروع کافی است از فایل  .env.example  را کپی کنید و با حذف .example فایل .env را ایجاد کنید . در مرحله بعد باید دستور php artisan key:generate را بزنید تا کلید ساخته شود و  سپس در فایل .env اطلاعات اتصال به دیتابیس را وارد نمایید.

آموزش اتصال دیتابیس به لاراول

اگر شما از xampp استفاده میکنید و معمولا با کاربری root بدون پسورد وارد میشوید . فقط لازم است وارد phpmyadmin شوید و یک دیتابیس خالی با نام مورد نظر ایجاد کنید سپس نام دیتابیس را مطابق زی وارد کنید

DB_CONNECTION=mysql
DB_HOST=127.0.0.1
DB_PORT=3306
DB_DATABASE=blog
DB_USERNAME=root
DB_PASSWORD=

حالا میتوانید با زدن دستور php artisan migrate نصب جداول اولیه شامل users و... را در دیتابیس blog وارد کنید. جهت تست و اجرای لاراول کافی است در root پروژه که قرار دارید دستور php artisan serve را وارد کنید و در آدرس https://localhost:8000  شوید و در صورت نمایش لوگی لاراول میتوانید به استفاده از این فریم ورک بپردازید.

در ادامه پیشنهاد میشود که npm i جهت توسعه بخش frontend نصب کنید جهت شروع دستور npm i باید node js را دانلود کنید و روی سیستم نصب کنید . توجه بعد از نصب node js یکبار cmd یا git bash را ببنید.

در ادامه بخش های دیگری از لاراول مثل سیستم auth میتوانید اقدام کنید البته در نسخه لاراول 6 به بعد سیستم auth به عنوان یک پکیج جداگانه است همچنین قسمت frontend آن مانند فرم login , register

اگر میخواهید تازه با لاراول کار کنید برای آشنایی و تصمیم گیری بهتر در انتخاب لاراول این مقاله را بخوانید

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

مطالب مرتبط

ممکن است این مطالب به شما کمک کند...

 آموزش نصب cassandra
آموزش نصب cassandra

آموزش نصب cassandra در ویندوز یک دیتابیس Document Base یا از نوع No SQL است

 آموزش نصب phpmyadmin در homestead laravel
آموزش نصب phpmyadmin در homestead laravel

آموزش نصب phpmyadmin در homestead laravel در ویندوز آموزشی بسیار کاربردی برای برنامه نویسان حرفه ای ...

 آموزش نصب پایتون python در ویندوز
آموزش نصب پایتون python در ویندوز

آموزش نصب پایتون python در ویندوز بدون نقص و کامل <br>

 روش  نصب homestead laravel
روش  نصب homestead laravel

Homestead ابزاری قدرتمند جهت نصب زیرساخت های لازم اجرایی اپلیکیشن های لاراولی است.یکی از مشکلاتی که ...

 آموزش نصب gulp
آموزش نصب gulp

آموزش نصب gulp در ویندوز با استفاده از node.js و سرویس npm در cmd

x
عضویت در کانال تلگرام وبینه

به منظور دریافت تخفیف ها و مقالات سایت در کانال تلگرام ما عضو شوید