روش های قیمت گذاری پروژه نرم افزاری

قیمت گذاری خیلی مهمه و اگر به درستی انجام نشه مشتری های شما از بین میرن ، روش های مختلفی را برای قیمت گذاری وجود داره اما یکی از این روش ها که خیلی ساده است را به شما معرفی میکنم.

قیمت گذاری پروژه های نرم افزاری


در این روش که مبنای آن نفر ساعت است شامل 3 قسمت برای شما هزینه بر خواهد بود ، قبل از اینکه یک پروژه را تحویل بگیرید زمانبدی درستی را تخمین بزنید . زمانبدی بر اساس طرح RFP مشتری شما مشخص خواهد شد . مشتری باید طرحی مستند از خواسته نهایی خود به شما در ابتدای پروژه تحویل دهد.

1- حقوق و دست مزد
حقوق و دستمزد اعضای تیم شما که شامل برنامه نویسان و طراحان است را در نظر داشته باشید.


2- هزینه های اجاره بها
محلی که تیم شما قرار دارد هزینه ای به صورت ماهیانه دارد حتی اگر مالک ملک باشید ، اگر ملک رهن و اجازه باشد شما هزینه ای که ماهیانه پرداخت میکنید را در نظر داشته باشید


3- سایر هزینه ها
سایر هزینه ها مثل قبوض برق ، آب ، گاز ، تلفن ، اینترنت ، خوراکی و هزینه های آیاب و ذهاب هم به عنوان هزینه های جانبی شما است.

مجموع کل هزینه ها را در تایم کاری خود تقسیم کنید . مثلا اگر مجموع کل هزینه ها ماهیانه 10 میلیون تومان است و شما از شنبه تا چهارشنه 8 ساعت اداری کار می کنید را به این صورت در نظر بگیرد حداقل 40 ساعت کاری دارید که در ماه معادل 160 ساعت میشود. با تقسیم مجموع هزینه ها بر 160 عددی حدود 62 هزار تومان مشخص میشود . معمولا پروژه ها به این اندازه خط کشی شده و دقیق نیستند و کارفرما تعیین میکند که هفته ای 2 ساعت روند پیشرفت پروژه را برای ما در یک جلسه گزارش کنید . این نوع کارها هم میتواند باید در قیمت گذاری در نظر بگیرید. خوب روش فوق درآمد و هزینه های شما را سر به سر میکند و برای شما سودی ندارد . میتوانید مبلغ سود خود را هم در نظر بگیرد.


( مجموع هزینه  + مبلغ سود ) / ساعت در ماه = هزینه هر نفر ساعت در ماه


گاهی اوقات اتفاقاتی رخ میدهد که غیرقابل پیش بینی هستند و بد نیست که عدد کل را در یک متغییر مثل 1.2 ضرب کنید عدد 0.2 برای همچنین مواردی کاربردی است. سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز بر اساس رتبه بندی شرکت های سالانه قیمت تخصص ها را مشخص میکند . من به صورت شخصی یک فایل اکسل از قیمت گذاری بر اساس نظام صنفی رایانه ای را تهیه کرده ام که به صورت فایل اکسل قابل دانلود است . این فایل اکسل امکان جمع زدن هزینه و زمان کل پروژه را به شما میدهد.

 

دانلود فایل اکسل محاسبه زمان و هزینه طراحی نرم افزار 


    مطالبی که به شما پیشنهاد میشود
    عضویت در خبرنامه
    صرفا جهت اطلاع رسانی و مقالات جدید